DivadloRecenze

Bílá kniha je vizuální zážitek

Han Kang je velmi úspěšnou jihokorejskou spisovatelkou. U nás se proslavila knihami Kde kvete tráva (2018), Vegetariánka (2017) a Bílá kniha (2019). A právě poslední jmenovanou knihu teď můžete zhlédnout i na divadelních prknech.


Vzpomínky mezi někdejšími ruinami

Samozřejmě ne knihu jako takovou, ale příběh, jenž se v ní odehrává. Autobiograficky laděná Bílá kniha intimně vypráví o dvou sestrách, které neměly šanci vyrůstat společně. Jedna z nich zemřela dvě hodiny po narození. Han Kang tento příběh sepsala při pobytu ve Varšavě, kde si hodně všímala pozůstatků z války. Zničených míst, později zrekonstruovaných, starých pilířů, které připodobňuje ke své sestře. Považuje je za relikt existující v současnosti, ale patřící k minulosti.


Komorní a obrazové drama vás donutí přečíst si knihu

Divadelní hra Bílá kniha je velmi komorní. Trvá jen necelou hodinu a během ní sledujeme obrazy z vyprávění jihokorejské autorky, které spojuje současnost se vzpomínkami na nepoznanou sestru. Žena se prochází mezi ruinami, rozsvěcí reflektory a nasvěcuje staré pilíře, rozmlouvá sama se sebou a s mrtvou sestrou.

Nečekejte akci a napětí, čekejte hlubokomyslný zážitek, po kterém si budete chtít Bílou knihu přečíst. Pak bude váš vhled do jedné životní etapy Han Kang celistvý a směle se můžete pustit do jejích dalších knížek, například Vegetariánky.


KDE: MeetFaactory (Praha)
KDY: premiéra 28. 9. 2021
Více se o představení dozvíte na oficiálních stránkách MeetFactory.


Foto: Andrea Černá

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

FOLLOW @ INSTAGRAM