Lifestyle

České přírodní svíčky, které vám budou dělat radost

Doba svíček už nastala. Halloween a Dušičky jsou tu, a tak je na čase vnést trochu toho podzimu i do vlastní domácnosti. Proč je lepší sáhnout po přírodních svíčkách, než těch parafínových? A které svíčky stojí za to si pořídit?


Neničme si zdraví

Už naše babičky a prababičky byly zvyklé zapalovat svíčky, ačkoliv z jiných důvodů, než je zapalujeme my. Zatímco my to děláme pro radost, ony zapalovaly svíčky na hrobech svých zesnulých členů rodiny anebo doma na svátky či kvůli nedostatku světla nebo šetření. Čím dál častěji ovšem zapalujeme svíčky jen tak. Mnozí z nás si ale neuvědomují, že si tím v případě klasických parafínových vosků můžeme zničit zdraví.


Co způsobuje parafínový vosk?

Parafínový vosk uvolňuje do ovzduší toxické látky, například aceton, benzen nebo toluen. Acetaldehyd nebo formaldehyd, který parafín obsahuje, se nachází i v emisích nafty. A naftu určitě o večerech čichat nechcete. Navíc si tím můžete přivodit nejrůznější alergie, astma nebo kožní problémy. V neposlední řadě při dlouhodobém působení na lidský organismus mohou tyto látky způsobovat také rakovinu.


Ekologické svíčky, které neškodí

Proto jsou v posledních letech velmi oblíbené svíčky z přírodních vosků, například včelího, sójového, řepkového či dokonce palmového, které jsou zdravější a ekologičtější.

Jenže nezáleží jen na vosku, součástí svíček je také knot. U těch obyčejných parafínových svíček je běžně používaný knot s olovem a zinkem. To také není úplně nejzdravější varianta. Lepší jsou svíčky s bavlněným či dřevěným knotem.

A nezapomínejme ani na to, že svíčky jsou voňavé, a to znamená, že buď byl do svíčky použit přírodní esenciální olej anebo syntetický vonný olej. Zdravější a ekologičtější je samozřejmě první varianta.

Až si svíčku pořídíte a zapálíte, rovněž dbejte na to, aby svíčka zbytečně nedýmala. Toho docílíte tak, že budete knot pravidelně stříhat, měl by být maximálně tři až pět milimetrů dlouhý.

Teorií už vás ale nadále zahlcovat nebudu, raději poznejte české tvůrce přírodních svíček, které si zamilujete.


Na kopečku v Krušnohoří

Karolína je maminka na mateřské dovolené, která se kdysi výrobou přírodních vonných svíček zabývala ve svém volném čase. Nakonec ale na svém koníčku založila živnost a vytvořila si vlastní značku. Čím jsou ale její svíčky tak výjimečné? Kromě čistě přírodního složení svíčky obsahují také bavlněné knoty z České republiky nebo dřevěné pocházející z Anglie. Část zisku z prodaných svíček Karolína posílá neziskové organizaci OBRAZ – Obránci zvířat. „Snažíme se co nejméně zasahovat do přírody a do zdraví lidí a zvířat,“ říká Karolína, která svíčky a vonné vosky zbožňuje, ale když vidí, že lidé ve velkém nakupují svíčky od zahraničních značek, které jsou nejenom předražené, ale také neekologické a zdraví nebezpečné, je jí z toho smutno.

Každá svíčka a vosk, který Karolína na svém e-shopu prodává, obsahuje samozřejmě i esenciální olej, také na čistě přírodní bázi. Napadlo vás někdy zajímat se o to, jaký jiný smysl kromě krásné vůně esence ve svíčkách mají? Když se nemůžete rozhodnout podle vůně, možná vám ve výběru té správné pomohou její zdravotní účinky. „Při napětí, stresu a únavě můžete sáhnout po levanduli, heřmánku, meduňce nebo třeba jasmínu,“ doporučuje Karolína. „Máta a tea tree zase poslouží na uvolnění dýchacích cest,“ doplňuje. „Naše rozmarýnové svíčky podporují koncentraci a dodávají energii,“ zakončuje výčet vonných svíček, které jsou na jejím e-shopu k dispozici a patří mezi nejoblíbenější. Zároveň ale hodně záleží na intenzitě samotné vůně. „Skořice voní jinak intenzivně než například růže. To bohužel u syntetických vonných olejů nepoznáte,“ vysvětluje Karolína. „Takové svíčky mají za úkol provonět co největší prostor, ale k aromaterapii mají hodně daleko,“ upozorňuje. I proto je lepší vsadit na domácí a ekologickou výrobu svíček, které vám budou nejen dělat radost, ale také vyřeší i vaše malé psychické i fyzické neduhy.


Vontree Candle pomáhá

Maminka na mateřské Eva vystudovala mikrobiologii, a protože jsou svíčky jedním z jejích velkých koníčků, rozhodla se po studiích věnovat právě jejich tvorbě.

Svíčky a spojení s přírodou bylo to, co jí udržovalo pozitivní mysl v době, kdy se od lékařů dozvěděla velmi nepříjemnou zprávu. Evě bylo diagnostikováno onemocnění zvané `auditory neuropathy`. Nejedná se o klasickou vadu sluchu, nýbrž o poškození sluchových nervů. Eva tedy „něco“ slyší, ale bohužel nedokáže rozeznat, o jaký zvuk se jedná. Jak jí rovněž doktoři sdělili, nemoc se nedá léčit, a proto jí nezbývalo nic jiného než doufat, že se jí sluch nezhorší. Jenže on se zhoršuje.

Eva ale patří mezi ženy, které se nevzdávají a rozhodla se naplno pustit do tvoření, vymýšlení a také učení. Během mateřské dovolené úspěšně zvládla složit státnice, což samozřejmě bylo velmi časově náročné. Jenže jakmile měla tento životní cíl za sebou, nevěděla, co dál. Najednou měla kupu volného času, a proto se vrhla do výroby svíček naplno. Tu první vytvořila už na Vánoce roku 2017, od té doby ale v jejich výrobě urazila pořádný kus cesty.

Koupí svíček Vontree Candle přispíváte neziskové organizaci Svaz neslyšících a nedoslýchavých ČR a. s..

Foto: Ivana Navrkalová

Tvoje svíčka se zrodila ve středních Čechách

Jsou ekologické a designové. Svíčky ze sójového vosku neobsahují žádné škodlivé látky, a navíc hoří o padesát procent déle než klasické parafínové. Manželé Katka a Ondra vyrábějí takové svíčky, aby tím nezatěžovali naši planetu. Svíčky ze sójového vosku doplňují bavlněným knotem, který si sami vyrábějí, a také přírodními esenciálními oleji.

Na e-shopu si můžete vybírat z bylinných vůní, jako je například růže a levandule, pačuli a zázvor, nebo sáhněte po vanilce, doplněnou o extrakt z tonky. A protože se blíží Vánoce, nechybí ani vánoční kombinace vůní, které vám vytvoří to pravé kouzlo domova.

Katka a Ondra také vytvořili limitovanou edici svíček v upcyklovaných lahvích od vína a také ve dřevěných kalíšcích pocházejících z malé rodinné truhlárny v Plzni. Obě limitky patří k těm nejžádanějším. Lidé si je kupují pro radost i jako dárek pro každou příležitost.


Jsem a žiju

Na začátku všeho se zrodil nápad, že si Petra sama vyrobí svíčku. Jen tak, z legrace, aby měla čím rozvonět domácnost o vánočních svátcích. Objednala si první várku materiálu a začala tvořit. Její první výtvory rozhodně nebyly dokonalé, ale s každým dalším se zlepšovala. Naštěstí výroba svíček dopadla naprosto opačně, než když se jako malá pokoušela vyrábět žvýkačky.

Dnes Petra vytváří přírodní svíčky ze sójového vosku a z dřevěných nebo bavlněných knotů. Sama si také míchá kombinace esenciálních olejů, což je někdy skutečná alchymie. V jejím e-shopu najdete sójové svíčky v krásných porcelánových šálcích, sójové svíčky v uzavíratelných sklenicích, vonné vosky, například s vánočními motivy či ve tvaru pralinek, anebo také charitativní svíčky Nadačního fondu Be Charity Báry Nesvadbové.


Svíčkuj spojuje přírodu s uměním

Kamila a Míša patří mezi kreativní ženy, které se skvěle doplňují. Jedna vyrábí přírodní svíčky, druhá každý skleněný obal zdobí originální autorskou ilustrací.

Při mnoha činnostech ale dávají hlavy dohromady. Záleží jim na každém detailu. S láskou vytvářejí nejenom grafickou podobu etiket svíček, ale také fotografie výsledných produktů, a co především – míchají esenciální oleje, které tvoří neodmyslitelnou součást každé svíčky. Na jejich e-shopu si můžete zakoupit nejen přírodní svíčky s čistě přírodními esencemi a bavlněným knotem, ale také dárkové balíčky nebo třeba dárkový poukaz. Udělejte radost sobě nebo svým blízkým a kupte si svíčku, kterou Kamila s Míšou povýšily na umění.


Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

FOLLOW @ INSTAGRAM