DivadloRecenze

Destrukce: Magnesia Litera na jevišti

Toužíme po tom, co nemůžeme mít. Chceme spravedlnost, kultivované prostředí, funkční vztahy. Toužíme předávat znalosti a zkušenosti mladším… Ale ne vždycky se nám naše cíle daří plnit a pak se cítíme frustrovaní. Plaveme v moři všeho, co nezvládáme. Trápíme se tím, co nemůžeme změnit.


Měnit svět k lepšímu

Divadelní představení Destrukce vzniklo dle Magnesiou Literou oceněného románu Destrukce sociologa a publicisty Stanislava Bilera (1982). Hlavním hrdinou je třicetiletý učitel, který odchází z města na venkov, aby se oprostil od příliš anonymního a komplikovaného prostředí. Jak si sám myslí, na venkově je stále jasná hranice mezi dobrem a zlem. Těší se na to, až bude děti učit novým znalostem, věří, že tím může měnit svět k lepšímu.


Spousty otázek a žádné odpovědi

S příchodem na venkov se ale jeho ideály začínají tak trochu rozpadat. Světu vládne chaos, karty už jsou jasně rozdány a nestačí jenom chtít něco s tím dělat. Možná nestačí už nic, ale co už. Důležité je brát všechno s humorem a nadhledem. Žádné moralizování není na místě a už vůbec nejsou na místě žádné odpovědi. Kniha, stejně jako představení, nám předkládá spousty otázek – politických, socioekonomických, kulturních, společenských, ale není jejich smyslem na ně odpovídat. Vždyť na ně odpověď ani možná není známa.

Budete se bavit, budete se smát. Bude to v duchu tragikomedie. A na závěr se dočkáte i trochy hororového napětí. V představení hrají Antonie Rašilovová, Vojtěch Hrabák, Lucie Roznětínská, Hynek Chmelař, Jan Bárta a Václav Marhold.

Představení Destrukce mělo v Divadle X10 premiéru v pátek 24. února 2023.


Foto: 2media.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

FOLLOW @ INSTAGRAM