PozvánkyVýstavy

Fayina Yerenburh přiveze do pražské Galerie Beseder obrazy a hedvábné šaty a šátky

Od 6. září 2023 zaplní prostory Galerie Beseder díla známé kyjevské umělkyně Fayiny Yerenburh, která v době ukrajinské války tvořila především po setmění, ve dnech, kdy se kvůli zákazu vycházení neměla jak dostat domů. Výstava Chuť života: Navzdory je první výstavou v rámci celého projektu JINÝ.


Výstava Chuť života: Navzdory… (Taste of Life. Despite of…) proběhne od 6. do 21. září 2023 se v Galerii Beseder (Lihovarská 12, Praha 9).

Umělkyně do Česka přiveze své obrazy, ale zároveň i hedvábné šátky a šaty s originálními potisky, jejichž design byl vytvořen v letech 2022-2023 významným ukrajinským módním návrhářem Fedorem Vozianovem. „Mé nejjasnější obrazy se staly otisky na látce, které se pak magicky proměnily v hedvábné šátky. A díky bezmeznému talentu Fjodora Vozianova se v ulicích Kyjeva objevily tyto překrásné šaty,“ představuje svá díla umělkyně. „Ta vlna barev, radost, energie… Myslela jsem si, že tohle všechno potřebuju jen já, ale mýlila jsem se. Potřebuje to mnoho lidí.“


Na výstavě bude představeno:

  • 15 obrazů 135 × 135 cm (akryl, plátno, autorská technika)
  • 13 obrazů 50 × 50 cm (akryl, plátno, autorská technika)
  • 10 obrazů 100 × 100 cm (tisk na hliníkový kompozit vytvořený pro expozici včetně exteriéru)
  • 15 hedvábných uměleckých šátků 140 × 140 cm (100% hedvábí)
  • 10 uměleckých šatů

Každý obraz bude dále doplněn hudební replikou českého skladatele Ervína Schulhoffa. Hudba nejenže s obrazy perfektně ladí, ale také jde o způsob, jak poděkovat České republice za pozvání a možnost se v naší zemi prezentovat.

Kurátorem výstavy je Vadim Krechmar. Organizace výstavy je v rukách Olega Tarasova.


Kdo je Fayina Yerenburh?

Fayina Yerenburh vystudovala matematiku. Ačkoliv je matematika exaktní věda, měla odjakživa velkou slabost i pro umění. Hrála v divadle, byla členkou jazzového klubu a také měla vlastní televizní pořad. Na umělecké scéně tak není neznámou osobností. Taktéž je spoluzakladatelkou a přes třicet let uměleckou ředitelkou slavné kyjevské interiérové značky Davis Casa, která vybavuje nejrůznější objekty, například kanceláře, hotely, restaurace nebo například také jachty či vlaky nábytkem a doplňky.


Barvy jsou pro ni vším

Fayina se zajímá i o moderní malbu. Spolupráce v oblasti interiérového designu s předními světovými značkami jí dala mnoho zkušeností s chápáním proporcí a schopnost pracovat s barvou. Kreslit začala před patnácti lety a vždy pro ni byly nejdůležitější barvy a děj. Právě děj vytváří pečlivým zkoumáním přírody, sochy, architektonického objektu i jednotlivých prvků každodenního života. Práce s barvou pro ni zase představuje určitý druh terapie. „Čím je situace kolem horší, tím je obraz jasnější,“ naráží umělkyně na současnou válku na Ukrajině. „Teď mi kvůli válce chybí barva na fyzické úrovni.“

„Kreslím hodně a jasně. Toto je můj osobní protest. V červenci 2022 se mi podařilo uskutečnit dávný sen – vytvořit kolekci hedvábných šátků s vlastními potisky a ve spolupráci s módním návrhářem Fedorem Vozianovem vytvořit kolekci uměleckých šatů.“

Barva pro ni znamená život. „Moje země dnes bojuje za život. Moje obrazy jsou mou osobní frontou, dodávají energii a podporu.“ Díla vznikla jako barevná kombinace interiérových prostor. Jsou harmonická v interiérech i galeriích současného umění. Slouží jako světlé akcenty a vytvářejí uměleckou atmosféru.


Minulé výstavy

Fayina Yerenburh se v minulosti zúčastnila například výstavy ukrajinského současného umění v Miláně Ukrajina x Itálie – území svobody (říjen 2022). Také byla její díla zastoupena na výstavě Uměním proti násilí – mír se ženami v italské Monze (březen 2023). A její díla jsme mohli obdivovat taktéž v italské Padově na výstavě Ukrajinské umění v Itálii – lidská práva Padova-Cherson.

Vernisáž k výstavě Chuť života: Navzdory… (Taste of Life. Despite of…) proběhne 6. září od 18:00Galerii Beseder.


Foto: Galerie Beseder

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

FOLLOW @ INSTAGRAM