FestivalyLifestyle

Festival street artu zkrášlí ulice Prahy

Minulý týden ve Ville Pellé odstartovala výstava s názvem Wall Street. Přináší díla význačných českých streetartových umělců. Ale to je jen začátek všeho. Čeho? Stejnojmenného bienále, které má za cíl oživit Prahu uměleckými díly na veřejných prostranstvích.


Ve Ville Pellé aktuálně najdete díla umělců, kteří vystupují pod pseudonymy Bill the Hobo, Tron, Point, Masker, X-Dog, Obic, Epos nebo Bior či Zeb One. Výstava připomíná desetileté výročí kultovní expozice Městem posedlí, tentokrát se ovšem soustředí především na domácí streetartovou scénu a reflexi proměny výtvarné sféry tohoto směru. Výstavu můžete navštívit do 7. srpna 2022.

Jakub Matuška / Masker

Z galerie do veřejného prostoru

Touto výstavou ovšem odstartoval také celý festival Wall Street Prague, který se bude opakovat každé dva roky. Kromě aktuální výstavy ve Ville Pellé se budou postupně konat další a to v pražských galeriích The Chemistry Gallery, Karpuchina Gallery a Bold Gallery. Kromě toho se ale umělci přesunou do volného, respektive veřejného prostoru, kde se jejich umění také historicky zrodilo. Vytypováno je v Praze několik domů, jejichž fasáda jen čeká na to, až ji oživí díla význačných evropských autorů murálů (umělecká malba na stěny ve veřejném prostoru).


Čtyři umělci, čtyři domy

Michal Škapa alias Tron dostal na starost dům v Moskevské ulici. Polský umělec M-City své dílo vytvoří na Praze 4 v ulici Na Zámecké. Berlínský kolektiv, který si nechává říkat Innterfields, zanechá svůj odkaz v ulici Světova na Praze 8. Umělec, který tvoří pod pseudonymem Interesni Kazki, Aleksei Bordusov, pochází z Ukrajiny a rovněž se na festivalu bude podílet. Vytváří totiž velmi poutavé a živé murály. Pořadateli festivalu byl požádán, zdali by nemohl vytvořit své dílo na domě v Moskevské ulici v Praze. To však odmítl s tím, že jediné dílo, které by v Moskevské dokázal vytvořit, by byla ruská vlajka s velkým nápisem Slava Ukrajini!. Jeho dílo tak bude k vidění v pražských Holešovicích v ulici Za Papírnou.

Během festivalu se uskuteční i mnoho dalších akcí v rámci doprovodného programu. Těšit se tak můžete na debaty s umělci, komentované prohlídky nebo workshopy.

Jan Kaláb / Point

Další výstavy se uskuteční v těchto termínech:

The Chemistry Gallery: 4. 8. – 9. 11. 2022
Karpuchina Gallery: 9. 6. – 14. 8. 2022
Bold Gallery: 30. 6. – 30. 7. 2022


KDE: Praha – různá místa
KDY: do čtvrtka 30. 9. 2022
Více se o festivalu dozvíte na oficiálních stránkách Wall Street Prague 2022.


Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

FOLLOW @ INSTAGRAM