LifestylePozvánkyVýstavy

iMucha: Tak trochu jiná výstava

V Obecním domě můžete zhlédnout výstavu, která mapuje díla Alfonse Muchy, umělce, který se zaprodal reklamě. Ovšem v tom nejlepším slova smyslu. Budete se bavit a vzdělávat zároveň.


Malíř i žádaný grafik

iMucha je digitalizovaná výstava představující díla jednoho z nejznámějších českých secesních malířů. Snad každý zná jeho mistrovské dílo čítající dvacet velkoformátových obrazů, na kterých zachycuje průřez dějinami slovanských národů. Nese název Slovanská epopej a patří mezi největší národní bohatství, které máme a které zná celý svět. Ovšem Alfons Mucha nebyl jen vynikajícím malířem, ale také grafikem.


Maloval plakáty pro firmu Nestlé, pro společnosti vyrábějící alkoholické nápoje, například šampaňské Moët & Chandon, i pro pojišťovnu Slavia nebo třeba Loterii Národní jednoty severočeské.

Jeho plakáty byly doslova průkopnické, neboť se podobaly těm dnešním. Využíval v nich především ženskou krásu. Na žádném z jeho plakátů proto nechyběla mladá a krásná žena. Byl také prvním umělcem, který pro reklamu využil celebritu. Byla jí francouzská herečka Sarah Bernhardt, která se stala hvězdou reklamy na sušenky Lefévre Utile.


Digitalizovaná Slovanská epopej nám umožňuje soustředit se na detaily

Kromě reklam na výrobky ovšem Mucha vytvářel i plakáty poutající na turistická místa, světové výstavy i časopisy. Čím je ale tato výstava zvláštní?

Některá jeho díla jsou digitalizovaná a to znamená, že doslova ožívají. Hra světel a stínů, hýbající se děvy i Slovanská epopej, díky jejíž digitalizaci máte poprvé možnost zhlédnout jednotlivá dějství ze souboru velkoformátových obrazů a nevnímat ho jako celek. Na základě tohoto zážitku možná zjistíte, že jste epopej vždy viděli jako jedno velké, souhrnné dílo, avšak v každém obrazu se skrývá několik menších dějství, která vám třeba unikla.


Výstava se koná v krásných prostorách Obecního domu, a navíc pořadatelé expozici vsadili do zajímavých kulis. Na konci prohlídky si pak můžete v suvenýrech pořídit knihu Ivana Lendla o díle, zejména tom plakátovém, Alfonse Muchy, oblečení s motivy tohoto malíře nebo například limitované plakáty s podpisem Ivana Lendla. Samozřejmě nechybí ani šampaňské Moët.


KDE: Obecní dům – náměstí Republiky
KDY: do pátku 10. 2. 2023
Více info k výstavě se dozvíte ZDE.


Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

FOLLOW @ INSTAGRAM