audioknihyRecenze

K poslechu: Můj příběh

Michelle Obamová možná není tak skvělým řečníkem/řečnicí jako její manžel, bývalý americký prezident Barack Obama, ale rozhodně má světu co říct a disponuje obrovským talentem nadchnout pro své myšlenky a nápady všechny kolem sebe. Ve své knize se snaží ukázat, že každý může dosáhnout toho, co si přeje. 

Barack Obama byl pravděpodobně jeden z nejlepších amerických prezidentů od dob George Bushe staršího. Alespoň co se reprezentativnosti, vzdělání, smyslu pro humor a kulturního cítění a obliby týče. Mně osobně je mimo jiné Obama sympatický i tím, jak vzdělanou, chytrou a krásnou ženu má po svém boku. 


Bývalá první dáma se snaží přiblížit obyčejným lidem

Michelle Obamová je vystudovanou právničkou, která se díky právnické firmě, v níž při studiích pracovala, seznámila se svým nynějším manželem. Zpočátku jim nikdo příliš šancí nedával, Michelle byla známá tím, že si muže pečlivě vybírá a brzy ji každý přestane bavit. Ovšem s Barackem to bylo jiné. Založili rodinu, zplodili dvě krásné dcery a v profesním žebříčku to oba dotáhli až na nejvyšší příčku. Barack Obama se stal nejmocnějším mužem světa a jeho žena Michelle první dámou. Ne vždycky to ale šlo jako po másle a i Michelle občas trápily úzkosti a strach. Nejen o sebe a o Baracka, ale především o dcery Natashu a Malii Ann, protože jim nebylo dopřáno vyrůstat jako obyčejné děti, užít si dětství se vším všudy bez toho, aniž by jim za zády nestála osobní ochranka.


Zuzana Stivínová v roli Michelle Obamové

Knihu Můj příběh jsem se rozhodla nečíst, ale poslouchat. V originálním znění knihu načetla sama její autorka Michelle Obamová, v českém znění jí hlas propůjčila herečka Zuzana Stivínová. Už po pár minutách mi bylo jasné, že někdo při volbě hlasu přemýšlel. Připadalo mi, že na mě mluví skutečná Michelle. Vřelý, měkký a hřejivý hlas této knize sedí, jak se lidově říká, jako prdel na hrnec. Chvílemi mě bavilo poslouchat jen samotný hlas, aniž bych se soustředila na význam jednotlivých slov. 

O knize i samotné Michelle se často říká, že jsou inspirativní. To dost dobře posoudit neumím. Já mám jiné cíle a hodnoty a nemyslím si, že bych měla s Michelle Obamovou mnoho, jestli vůbec něco, společného, ale rozhodně mohu obojí, Michelle i knihu označit za velmi zajímavé a emotivní. Jak kniha, tak bývalá první dáma Spojených států amerických mají můj velký obdiv. Je to velmi lidsky psaná kniha ženou vyrovnanou, ambiciózní a vždy stojící nohama pevně na zemi. 


Stopáž: 18 hodin 23 minut


Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

FOLLOW @ INSTAGRAM