DivadloPozvánky

Květen 2024: Divadelní premiéry

Které premiéry se na prknech českých divadel v květnu uskutečnily? Opět tu pro vás mám užší výběr a pár dalších online tipů k tomu.


Okamžik

Cirk La Putyka obvykle bývá zárukou kvalitní zábavy. Nejinak tomu je i u Okamžiku. Kdo holduje novému cirkusu nebo se alespoň rád dívá na dechberoucí akrobatické výkony českých umělců, měl by toto představení vidět.

KDE: Cirk La Putyka (Praha)
KDY: premiéra 2. května 2024


Tragédi

Zde si dovolím pouze zkopírovat pár anotačních vět od samotných tvůrců divadelního představení. Řekla bych, že mluví za vše. „Inscenace o tom, proč lidi (ne)chodí do divadla. A proč je důležité mít silný příběh. A kdo ho nemá, je hovno. A kdo ho má, ale neumí ho prodat, je taky hovno. A kdo ho má a umí ho i prodat, také ještě nemá vyhráno, protože přijde někdo, kdo má lepší nebo i horší, ale umí ho líp prodat a ten první někdo je zase – hovno.“

KDE: Divadlo na cucky (Olomouc)
KDY: premiéra 10. května 2024


Oheň

Ve Francii je velmi známá, u nás zatím tolik ne. Autorka Maria Pourchet v roce 2021 napsala román Oheň, který se těší velké oblibě. A Matěj Samec se rozhodl ho převést na divadelní prkna. Jde o brilantní vztahové drama na pozadí covidové pandemie.

KDE: Meetfactory (Praha)
KDY: premiéra 22. května 2024


Srdcaři

Two-man show o jednom ránu, jednom skladu a mnoha omylech. Příběh bratrů Bena a Larryho je inspirován skutečnými událostmi a styly Quentina Tarantina a Martina McDonagha.

KDE: Studio G (Ostrava)
KDY: premiéra 23. května 2024


My děti z druhé ruky

Představení na pomezí autorské fikce a dokumentární výpovědi vypráví o ústavní péči a Slovence a Čechovi, kteří v ní strávili pár let. Ani jeden z nich nezná svůj původ a ještě k tomu musí řešit společenská tabu.

KDE: Eliadova knihovna – Divadlo Na zábradlí (Praha)
KDY: premiéra 25. května 2024


Matky na tripu

Jsou to tři kamarádky z dětství, které aktuálně vyčerpávají mateřské povinnosti. Jednoho dne ale svěří své děti do péče mužským polovičkám a odjíždějí na odpočinkový výlet. Ale možná zas až tak odpočinkový nebude.

KDE: Divadlo Tramtarie (Olomouc)
KDY: premiéra 31. května 2024


Co sledovat online?

Máte-li předplacenou streamovací platformu Dramox, doporučuji zhlédnout následující představení, u kterých se rozhodně nebudete nudit.


Hráči

Gogolova hra na prknech Činoherního klubu je nabitá význačnými jmény. Hlavní roli zde hrají Josef Abrhám, Jiří Kodet, Petr Nárožný a Jiří Zahajský. Muži, kteří rádi karbaní a svůj hráčský um se také snaží náležitě zpeněžit.


Marie Antoinetta

V Národním divadle moravskoslezském vznikla napínavá hra o životě kontroverzní Marie Antoinetty, ženy zhýčkané a sobecké. Její příběh se odehrává na pozadí dramatických událostí, které změnily Evropu. A vy si ho nyní můžete pustit i doma nebo na dovolené.


Foto: Dramox, Marie Antoinetta

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

FOLLOW @ INSTAGRAM