DivadloRecenze

Medvěd s motorovou pilou v Divadle Na zábradlí

Divadelní koláž vycházejí z povídek finské spisovatelky a fotografky Rosy Liksom. V nich nám předkládá obraz šíleného vraha, vyhořelého kněze nebo nejtlustší Finky. A to s humorem a nadhledem.


Lidské existence, které se vymykají chápání

Tahle hra je o outsiderech, kteří nikoho nezajímají, nikdo jim nerozumí ani je neposlouchá. Pohybují se jen v temných zákoutích, špinavých uličkách nebo daleko od civilizace, tam, kde lišky dávají dobrou noc. Krátké a tragikomické povídky jsou doplněny živou hudbou, o kterou se starají herci a další členové Divadla Na zábradlí. A diváci se nestačí divit, jaké lidské existence mají před sebou a čeho všeho jsou schopny. Je to vskutku absurdní panoptikum, ostatně jsou stejně absurdní jako svět, v němž dnes žijeme. Často se stávají věci, které jsou nad naše chápání a nad naše chápání je často i to, co se zrovna děje na jevišti.


Vtip je mnohdy stejně omšelý, jako kulisy, v nichž se příběh odehrává

A to, co se děje, se odehrává ve velmi zajímavé scénografii Marka Cpina, který povídky situoval do zašlé finské chaty obložené dýhou, jak je to typické pro osmdesátá léta, která je vybavena jen lampami s tlumeným světlem, polofunkční televizí a omšelým nábytkem. Jan Mikulášek jakožto režisér z povídek Rosy Liksom vytvořil jakési krátké skeče, leckdy poutavé skeče, avšak s ne vždy dobře vypointovanými vtípky.

Rosa Liksom není skutečné jméno spisovatelky. Ve skutečnosti se jmenuje Anni Ylävaara a ve své zemi proslula hlavně povídkami ze života lidí na odlehlém finském venkově. Česky pak vyšly soubory povídek Prázdné cesty, Život je jen náhoda a BamaLama.


Hra Medvěd s motorovou pilou měla premiéru v Divadle Na zábradlí 4. listopadu 2022.
Více se dozvíte na oficiálních stránkách divadla.


Foto: Divadlo Na zábradlí

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

FOLLOW @ INSTAGRAM