PozvánkyVýstavy

Na Pražský hrad za slavnými uměleckými díly

Že už jste dlouho nebyli na Pražském hradě? Teď důvod k návštěvě máte. V Císařské konírně Pražského hradu je vystavena část děl z místní Obrazárny.


Od renesance přes manýrismus až po baroko

Ačkoliv mají návštěvníci možnost zhlédnout pouze polovinu děl z dochované kolekce Obrazárny Pražského hradu, může je těšit alespoň to, že uvidí skutečně ta nejznámější díla renesančních malířů z Německa, Nizozemska i Itálie a také malby manýristické a barokní.

Většinu uměleckých děl, kterou Pražský hrad vlastní, zakoupil v roce 1650 císař Ferdinand III. v Antverpách. Sbírka měla nahradit tu, kterou kdysi ukradli Švédové. Jiná díla byla zakoupena až po první světové válce z Masarykova národního fondu.

A co tedy na výstavě uvidíte? Například díla Lucase Cranacha, Petra Paula Rubense, Tiziana Vecellia, Jacopa Robustiho zvaného Tintoretto nebo Hanse von Aaechena. Pokud vám tato jména nic neříkají, nevěste hlavu. Aspoň máte o důvod víc výstavu navštívit.


Kdy otevře Obrazárna?

Obrazárna Pražského hradu je zavřená už tři roky, jelikož nesplňuje podmínky pro vystavování děl. Otázkou tak zůstává, kdy projde úpravami a znovu otevře. Do Císařské konírny se všechna slavná díla nevejdou, ale je to rozhodně lepší než nic. Vždyť je také Obrazárna Pražského hradu jednou z nejstarších kontinuálně fungujících uměleckých sbírek, které naše země má. Je rozhodně dobře, že máme možnost vidět aspoň její část.

KDE: Císařská konírna Pražského hradu
KDY: do pondělí 31. 10.
Více informací se dozvíte na oficiálních stránkách Pražského hradu.


Foto: Filip Skřička, Kancelář prezidenta republiky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

FOLLOW @ INSTAGRAM