FilmFilmové recenze

Netflix: 5 seriálů, které nejsou ztrátou času

Jaké je vaše guilty pleasure? Dobrovolně se přiznávám k tomu, že sleduju Výměnu manželek, sem tam Slunečnou a snad všechny horory, i ty céčkové na Netflixu a HBO GO. To je, panečku, žrout času. Jakmile si naplánuju všechny povinnosti, které musím přes den nebo o víkendu stihnout, a zavřu úkolníček, už zapínám Netflix. Hodina sledování filmu či seriálu ještě nikoho nezabila, ne? O šest hodin později si říkám, že když už půl dne koukám na ten přiblblej seriál, dalších šest hodin už mě nezabije. A večer, případně v neděli večer, mám výčitky, že jsem místo toho, abych konečně uklidila koupelnu, dopsala další kapitolu knihy nebo dočetla recenzní výtisk, strávila hodiny u něčeho, co nemá valnou hodnotu a to ani po stránce výukové, neboť takovou angličtinou mluvit vážně nechci. To radši nebudu mluvit anglicky vůbec.

Proto jsem se nad sebou zamyslela a rozhodla se sepsat pět seriálů, které jsem na Netflixu během posleního půl roku viděla a rozhodně je za ztrátu času nepovažuji. Naopak to byl čas strávený velmi smysluplně, i když před televizní obrazovkou. Které seriály to jsou?


1. Delhi Crime

V roce 2012 v indické metropoli Dillí znásilnilo v jednoucím autobusu šest mužů studentku. Surovost, s jakou se ženou zacházeli, šokovala širokou veřejnost. V Dillí se konaly studentské protesty, lidé žádali smrt šestice mužů, kteří se dopustili jednoho z nejohavnějších zločinů, jakého jen mohou být lidé schopni. Pokud jste nikdy žádnou indickou detektivku neviděli, budete překvapeni. Sedmidílný seriál přináší nejenom napětí a možnost poznat Dilí z blízka, ale také poskytuje vhled do případu, který šokoval celý svět. Jestli se nechcete nechat připravit o zážitek z podívané, nečtěte si o znásilnění v Dillí z roku 2012 nic a rovnou si pusťte seriál.


2. Street Food

Poznat chutě nejrůznějších koutů světa je v dnešní koronavirové době tvrdý oříšek. Ovšem už teď, jen když na seriál, o kterém chci psát, pomyslím, se mi sbíhají sliny na všechny možné asijské dobroty. Street Food: Asia je šestidílný seriál, který nám ukáže to nejlepší z gastronomie Taiwanu, Singapuru, Jižní Koreje, Indie a dalších asijských zemí. Celou dobu, po kterou seriál sledujete, jen němě žasnete, toužíte všechno ochutnat a aspoň jednou v životě se na ta místa, i do samotných restaurací, bister a pouličních stánků, podívat. Není to totiž klasický gastro-cestovatelský seriál. Každý díl obsahuje jeden příběh, příběh člověka, který zasvětil jídlu a vaření celý život. Je to seriál plný barev, cestovatelské inspirace a především rozmanité gastronomie. Pokud už budete mít zhlédnoutou asijskou sérii, můžete se plynule přesunout do Latinské Ameriky.


3. Po životě / After Life

Typický suchý britský humor a venkov je to, co dělá seriál After Life zajímavý. To však k tomu, aby mě seriál zaujal a pamatovala jsem si ho i za rok, nestačí. Hlavní postava, Rickey Gervais, který k seriálu napsal scénář a sám si ho i režíroval, je tím, co vás připoutá k obrazovkám a nenechá odejít. Muž ve středních letech jménem Tony působí jako novinář v místním tisku, žije průměrný, obyčejný, avšak šťastný život, ale jen do té doby, než ztratí nejmilovanější osobu. Od té doby přemýšlí o sebevraždě, všechnu pomoc od přátel a kolegů odmítá a jedinou jeho radostí zůstává fena německého ovčáka, která ho před jistou smrtí už jednou zachránila. Ačkoliv seriál zpracovává velmi těžké téma, smrt a myšlenky na sebevraždu, rozhodně se při něm i zasmějete a to hodně. Že si ovšem také zapláčete, vám zatajovat nebudu. Je to seriál, který vás pohladí po duši a dá vám naději. Že čas všechno spraví.


4. Neuvěřitelná / Unbelievable

Mám ráda seriály podle skutečných událostí. Je to jako koukat na zprávy podávané mnohem záživnější formou. Tento seriál ale není úplně odpočinkový, naopak je dost vyčerpávající. Vypráví o dívce, kterou doma v noci znásilní muž. Ale jelikož za sebou nenechá ani tu nejmenší stopu, nikdo mladé ženě znásilnění nevěří. Proto je obviněna z toho, že si znásilnění vymyslela. Absurdní? Nikoliv. Amerika je země neomezených a především netušených možností. Seriál se začíná rozjíždět ve chvíli, kdy se objeví další žena, která byla v noci znásilněná, ale pachatel za sebou opět nenechal žádnou stopu. A pak se ozývají další a další ženy, které jsou zneužity obdobným způsobem. Musíte to dokoukat, protože chcete vědět, jestli spravedlnost existuje. Na seriál Neuvěřitelná nejspíš nikdy nezapomenu.


5. Království zombie / Kingdom

A na závěr něco pro ty, kdo hltají horory a seriály o zombících, a většinou litují toho, že ztratili spoustu času něčím, co už tu bylo tisíckrát a na co je vlastně úplně zbytečné se dívat. Při sledování tohoto seriálu výčitky mít nemusíte. Má zatím jen dvě série, které, jak si troufám tvrdit, zhlédnete za pár dnů, někteří možná za pár hodin. Konečně jsem našla zombie seriál, na který je radost se dívat. Nejen díky skvělému scénáři, perfektním kostýmům, výborným hereckým výkonům, ale také atmosféře. Seriál se odehárává na konci šestnáctého století v Jižní Koreji za dynastie Čoson (ne, tohle vás nesmí odradit, zkrátka nesmí), kdy se zemí šíří zvěsti o nemocném králi. Korunní princ, který by měl nastoupit na trůn poté, co jeho otec zemře, ovšem čelí hrozbě ze strany své macechy, která po trůnu touží víc, než kdokoliv jiný. Záhy se však jako lavina jednotlivými vesnicemi žene záhadná nemoc, která z nakažených dělá krvelačná monstra. Ta po západu slunce vstávají z mrtvých a touží po čerstvém mase. Korunní princ se tak rázem stává jedinou záchranou pro svou zemi, v patách mu však nejsou jenom nakažení, ale i žena, ona zmíněná macecha, usilující o jeho smrt, aby mohla se svým ještě nenarozeným synem usednout na trůn. Seriál pokrývá více příběhových rovin a nejde jenom o to diváka znechutit a strašit, je také plný intrik, lásky, přátelství a odvahy. Proto ho považuji za jeden z nejlepších zombie počinů, které kdy vznikly a rozhodně nepovažuji sledování tohoto seriálu za ztrátu času. Již netrpělivě očekávám třetí sérii.


Foto:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

FOLLOW @ INSTAGRAM