Filmové recenze

Pět let: Jedno znásilnění a dva úhly pohledu

Pro začátek vyvstává otázka, co všechno je znásilnění. Jak ho definovat anebo jestli ho vůbec obecně pár větami definovat lze. Seriál Pět let nám přináší pohled oběti a útočníka. Jenže nic není černobílé. Co si máte myslet, vám seriál neřekne, zato vás donutí přemýšlet v souvislostech a nedělat ukvapené závěry.

Na festivalu Serial Killer vyhrál cenu pro nejlepší webový seriál stření a východní Evropy. Nyní můžete Pět let zhlédnout na iVysílání ČT.


Jeden večer, spousta alkoholu a dva zkažené životy

Tereza a David se nikdy nebavili, nikdy neměli nic společného, jen stejnou školu a ročník, a tak se sejdou na maturitním večírku a po pár vypitých skleničkách zjišťují, že si rozumějí. David pozve Terezu k sobě domů. Ta ochotně souhlasí, protože si léčí bolavé srdce. Odmítla ji spolužačka, na kterou si dělala zálusk. Jenže jakmile Tereza a David skončí v posteli, Tereze se udělá špatně. Zvrací, David se jí snaží pomoct. Je mu jí líto. Tereza se omlouvá, že večer dopadl, jak dopadl, a nic nebude. David přikyvuje a chápe…. Pak se ale stane to, na co celou dobu pomýšlel. Zbytek vám vyprávět nebudu, protože si musíte na celou situaci udělat obrázek sami.


Na hodného a zlého se nehraje

Hlavní postavy ztvárněné Alžbětou Malou a Samuelem Tomanem mají své silné i stinné stránky. Nikdo nehraje jenom zápornou roli a nikdo jenom kladnou. Jsou to lidé jako my, se vším všudy. Dělají i stejné chyby. Podobně i uvažují. Tereza se potřebuje ze svého traumatu vypovídat prostřednictvím knihy, chce svou zkušenost sdílet a nemlčet. To také po pěti letech od znásilnění udělá a oznámí to Davidovi. Tomu se rázem rozpadne život na kusy.

Seriál se nevyhraňuje, nevyhraňují se ani jeho tvůrci, režisér Damián Vondrášek a scenáristka Sára Zeithammerová. I pro nás je těžké celou situaci posoudit. Naštěstí to dělat nemusíme. Úplně postačí, když nás třeba seriál donutí přemýšlet nad tématem MeToo a nad vžitými stereotypy, nad tím, jak snadné je ublížit, přestože to nikdy nebylo úmyslem.


Seriál je k vidění na iVysílání ČT.


Foto: Česká televize

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

FOLLOW @ INSTAGRAM