Divadlo

Račte vstoupit do Discolandu

V době, kdy v plném provozu fungoval vyhlášený podnik Discoland Sylvie, jehož majitelem byl kontroverzní podnikatel Ivan Jonák, jsem se ještě batolila v plenkách. Tak jsem se na něj chtěla jít podívat aspoň do Divadla Na zábradlí, kde se právě hraje představení, které nás má s životem v Discolandu seznámit.


Diskotéka s krokodýlem

Do Discolandu chodilo mnoho významných osobností české kulturní i podnikatelské scény. Chodili tam za zábavou, pitím, tancem, hudbou a polonahými děvami. K tomuto účelu jsou také noční kluby stvořeny. V zákulisí podniku se však dělo mnoho prapodivných věcí, kterým se obyčejným smrtelníkům ani nechce věřit. Věděli jste, že byl v Discolandu přítomen i krokodýl? Ano, to byl Jonákův mazlíček. Leč solidně utiskovaný v teráriu, v němž se nemohl ani otočit a břicho na podlahu tiskl tak urputně, až mu začalo hnít.

Představení se skládá z útržků výpovědí personálu, který nejlepší léta Discolandu prožil společně s ním. Pro někoho jsou to krásné vzpomínky na devadesátky, v nichž se mohlo úplně všechno. Hlavně si dost slušně vydělat. Jiným se ale při vzpomínání v očích zračí strach a smutek. Někteří zaměstnanci se museli podrobovat skutečně ponižujícím činnostem, sex před zraky všech nevyjímaje. Když si Jonák něco poručil, nešlo mu odporovat.

Prostřednictvím dvouhodinové hry posloucháme výpovědi DJe, ředitele Discolandu, kuchaře, barmana i tanečnic. Na kolik jsou pravdivé, je otázkou. Přesto nám mnohdy nad výpovědmi zůstává rozum stát. A také se občas uchechtneme nebo zařičíme smíchy, nejspíš záleží na tom, jak moc si Discoland pamatujete. Buď jen nevěřícně s otevřenou pusou koukáte, co se děje na scéně, anebo se smíchem horečně pokyvujete hlavou, protože přesně tak Discoland zůstává i ve vašich vzpomínkách.


Historie, která nám zůstává skryta

Ivan Jonák byl postřelen, nebo se možná postřelil sám svou zázračnou propiskou, s níž se vytahoval a připadal si jako James Bond. Také mu prý někdo pod auto nastražil výbušninu. Anebo si ji také nastražil sám, protože kdo tuto historii zná, ví, že bomba, kterou pod autem měl, by nedokázala ublížit ani mouše. Také údajně nechal zavraždit svou ženu, to ale razantně odmítal. Přesto byl za vraždu odsouzen a odseděl si osmnáct let. Nakonec ale nezemřel proto, že by ho někdo zabil, ale protože měl těžkou cukrovku.

Discoland je výpravou do nedávné historie, mlžný opar minulosti ale v mnohých z nás přetrvává dál. Je to zajímavá podívaná, a když si uvědomíte, že nejspíš i z velké části skutečná, možná trochu zalitujete, že jste nikdy neměli možnost se do Discolandu podívat. Já toto lituju. V plenkách by mě tam ale nepustili, a i kdyby, nic bych si stejně nepamatovala.

V hlavních rolích se objeví Johana Matoušková, Jiří Vyorálek, Václav Vašák, Petr Čtvrtníček, Anežka Kubátová nebo Kateřina Císařová.

Více se o hře dozvíte na oficiálních stránkách Divadla Na zábradlí.


Foto: KIVA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

FOLLOW @ INSTAGRAM