KnihyRecenze

Recenze: Kde zpívají raci

Minulý rok to byla kniha Pačinko, která ve mně zanechala téměř nesnesitelný pocit štěstí z toho, že existuje tak nádherný a bravurně napsaný příběh. Letos mi podobným způsobem vyrazila dech kniha Kde zpívají raci. Shodou okolností obě knihy vydalo nakladatelství Jota. 


Dívka, kterou vychovává příroda

Podobné jsou si však obě knihy i v tom, že vyprávějí příběh odehrávající se v časovém úseku několika desítek let. Zatímco kniha Pačinko je věnována čtyřem generacím jihokorejských žen z jedné rodiny, kterou nakonec osud zavane do Japonska, kde se nežije zrovna lehce, Kde zpívají raci vypráví o malé dívence, později dospívající dívce a nakonec ženě, která žije v menším městečku Barkley Cove na pobřeží Severní Karolíny. Dívka se jmenuje Kya Clarková, ale nikdo jí neřekne jinak než holka z bažiny. Ještě když byla malá, opustila ji celá její rodina a nechala ji v domku v bažině úplně samotnou. Odešla od ní maminka, pak všichni sourozenci a nakonec i její otec, který ji však víc tyranizoval, než miloval.

Mezi lidi Kya raději nechodí. Mají z ní totiž strach, další se jí štítí. Peníze si vydělává rybolovem a sušením ryb. V dospívání se zamiluje do kluka jménem Tate. Ten však později odjíždí studovat, a i když jí slíbí, že se vrátí, svůj slib nesplní. Zařadí se tak na seznam těch, kteří Kyu opustili. Dívka se ještě víc uzavírá do sebe. Až o mnoho let později jí učaruje další muž, Chase Andrews, na kterého mají políčeno všechny mladé dívky z města. Je to pohledný muž, sportovec a gentleman. Jednoho dne je však jeho tělo nalezeno v bažině bez známek života. 


Láska na pozadí magické přírody

Příběh je na začátku rozdělený na dvě části, na život v bažině líčený od Kyina útlého dětství a na vyšetřování policistů o mnoho desítek let později, kteří pátrají po tom, kdo vraždu, byla-li to vražda, spáchal. Později se však časové roviny linky slévají v jednu, to už je Kya dospělá a také podezřelá z vraždy Chase Andrewse.

Kya však není obyčejná holka z bažiny. Je velmi talentovaná. Dokonale zná přírodu, v níž vyrostla. Studuje ryby, hmyz, ptáky, všechny druhy fauny, kterou odmalička vídala pokaždé, když vyšla z domu. To je také další románová vrstva. Nejen samota, vztahy nebo spíš absence vztahů s lidmi, láska k Tateovi a Chaseovi, tvoří dějové linky. Příroda je hlavní součástí každé stránky, věty i slova a dodává knize téměř magickou atmosféru. 


Překvapivý konec je jen třešničkou na dortu

Kde zpívají raci je kronikou jedné dívky a její zmizelé rodiny, kterou si nejspíš budete chtít přečíst víc než jednou. Je to ta kniha, která ve vás bude rezonovat ještě dlouhá léta. Stejně jako u Pačinko, i zde si troufám tvrdit, že na knihu nikdy nezapomenete. Velmi, velmi překvapivý konec, je jenom třešničkou na dortu tohoto dokonalého literárního díla z pera Delie Owens, dosud neznámé ženy, pro níž je kniha Kde zpívají raci její první beletristické dílo.


Zooložka s literárním talentem

Americká spisovatelka a zooložka využila svých znalostí k tomu, aby touto knihou vzdala hold přírodě. Společně se svým manželem napsala už tři knihy, v nichž popisuje jejich společný život v Africe a výzkum afrických divokých zvířat. Delia Owens je rovněž držitelkou Ceny Johna Burroughse za texty o přírodě. Svůj první román napsala těsně před sedmdesátkou a ihned se stal světovým fenoménem. Deník New York Times v roce 2019 zařadil knihu Where The Crawdads Sing (2018) na první místo v žebříčku bestsellerů. Abych byla upřímná, na žebříčky ani literární ceny příliš nedám, ale této knize bych přála ještě víc cen a ještě víc uznání. Přála bych si, aby si ji přečetli všichni milovníci knih na světě. Delia Owens dnes žije v Idahu.


Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

FOLLOW @ INSTAGRAM