KnihyRecenze

Recenze: Pátá minuta je o nás

Která je to ta pátá minuta? Ta, kterou se Kai tak dlouho snaží pokořit, aby zjistil, co se za ní skrývá. Ale přitom to moc dobře ví, za pátou minutou už nic není. Zato v jeho životě se toho ze dne na den začne dít skutečně hodně.


Kai miluje moře, potápění a plavání. Hledá svůj osobní rekord v potápění se u bójky. Dokáže zadržet dech na skutečně dlouhou dobu, ale pátá minuta je riskantní. Vždyť slíbil svému bratrovi, že k bójce už nikdy nepoplave, a přesto to dělá. Dohání ho k tomu vlastní myšlenky i život, který právě žije.

Ethan si zase na plavání moc nepotrpí, ale zato perfektně hraje basketball, je kapitánem školního týmu. Taky rád šplhá a dívá se na svět shora. Stejně tak se dívá i na Kaie, kterého potká na jedné ze středoškolských pijatyk. Od té doby si ti dva nemohou přijít na jméno. Počkat, vlastně je to úplně jinak. Ti dva na sebe myslí neustále. Nedokážou se dostat z hlavy a ani jeden neví proč.


Chceš být gayem? To je ale blbá otázka…

Oba dospívající mladí muži ale řeší i rodinné problémy. Jejich bytí není kompletní. Jednomu chybí matka, druhému sestra. A taky otec. Nic není, jak by mělo být. Až když ti dva poznají, že toho mají společného víc než jen vzájemnou rivalitu, která mezi středními školami, jež navštěvují, panuje, jejich život začíná dávat smysl. Ne však na dlouho.

Být gayem uprostřed všech těch heterosexuálních kamarádů, machistických keců, nevraživých pohledů, škodolibosti a bezdůvodné nenávisti, kterou mezi sebou v knize mladí lidé šíří, není jednoduché. Ke všemu, když stále netušíte, jestli chcete být gayem. Jenže sexuální orientace se neptá, nemůžete si ji vybrat.

Ethan a Kai byli donedávna obyčejní kluci. Jeden randil s holkami o sto šest, druhému dělá problémy jen se nějaké dívky dotknout. Jednomu nevadí být gayem, aspoň ví, kam patří, ale pro druhého je to skok do neznámé, černočerné vody. Být gayem pro něj znamená vzdát se celého svého dosavadního života a možná i milujícího bratra, který takovou výstřednost, jakou pro něj homosexualita je, nesnese. Tím méně u svého bratra.


Příběh jen pro teenagery a generaci Z?

Pátá minuta je o nás je knihou překvapivě nečeskou, ačkoliv ji mají na svědomí dvě české autorky. Hned po otevření knihy vás napadne, proč proboha pojmenovávají hlavní postavu Ethan? A proč tu druhou Kai? Proč to nemůže být Honza a Petr? Nebo Milan a Jakub? Příběh se neváže k českému prostředí, i když by možná mohl. Anebo možná taky ne. Všichni z amerických seriálů a filmů víme, jak to na tamních středních školách chodí. Divoké večírky, obletovaní kapitáni školních sportovních týmů, krásné roztleskávačky… Jedni si žijí v luxusu, další děti přežívají ze dne na den se svými rodiči. Ale jak je to u nás? Jak to chodilo nebo chodí u nás? Ví to vůbec někdo kromě těch, kteří právě teď aktuálně na střední svůj drahocenný čas tráví? Nejspíš je jednoduší psát o něčem, co známe z televize, než složitě vymýšlet to, jak by to mohlo vypadat u nás. Bohužel z tohoto důvodu může být pro některé čtenáře kniha matoucí a špatně čitelná. Je to kniha o nás nebo není? A kdo je to `nás`?

Pátá minuta je o nás se tváří, že je pro dospívající a generaci čtenářů, která ještě nepřekročila třicítku. A nejspíš to tak i skutečně je. Starší generaci už asi nenadchne, leda že by si vzpomněla na seriál Beverly Hills, kam by si mohla při troše fantazie hlavní postavy dosadit. Ale to už by byl zase trochu jiný příběh.


Teenagerovský debut spisovatelek, které spojuje víc než talent

Eva Pospíšilová a Klára Pospíšilová nejsou příbuzné, jsou dvě holky, které se potkaly na internetu a zjistily, že je kromě lásky k sobě navzájem spojuje ještě něco jiného. Láska k psaní. A tak píšou spolu. Romány, povídky, novely, točí podcast a mají vlastní internetové stránky szabi.cz. Hlavními hrdiny jejich příběhů jsou zejména muži a vše se samozřejmě točí kolem LGBTQ tematiky. Ale to není jediné téma. Protože naše sexuální orientace není rozhodně to hlavní, co nás definuje. Takoví, jací jsme, záleží i na lidech, kterými se obklopujeme, prostředí, v němž žijeme, kde pracujeme nebo studujeme, jakou máme rodinu… Pátá minuta je o nás je jejich první společný otištěný román, ale už pracují na dalším.


Knihu Pátá minuta je o nás vydalo nakladatelství Větrné mlýny v roce 2020.


Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

FOLLOW @ INSTAGRAM