KnihyRecenze

Recenze: Polovina tebe

Vzhledově jsou naprosto totožné. Cizí člověk od sebe dvojčata vůbec nerozezná, přesto každé z dvojčat kráčí životem samo, bez vyhlídky na to, že se ještě někdy v budoucnu potkají. Jedna žena si zvolila život v chudobě a s mužem, který si z ní udělal boxovací pytel. Druhá žije v luxusu a na minulý život chce zapomenout.


Na útěku

Na dětství se ale zapomenout nedá a na své dvojče už vůbec ne. Vyrůstat v černošské komunitě není jednoduché, ke všemu, když dvojčata tak úplně černá nejsou. Klidně by se mohla vydávat za bělošky a všichni jim to uvěří. Jedna ze sester toho proto po útěku z domova využívá a od černošské komunity a dosavadního způsobu života se zcela distancuje. Pro druhou sestru je to naprosto nepochopitelné, přestože to byla právě ona, kdo útěk z domova inicioval.


Z černošky běloškou

O mnoho a mnoho let později se ale jejich životy opět prolnou, ačkoliv s tím ani jedna nepočítala. Setkají se jejich dcery a vůbec se jim nechce věřit, že jsou příbuzné. Vždyť jedna je běloška a druhá černoška. Jak by mohly být sestřenicemi? Zatímco jedno z dvojčat utíká zpátky do svého rodného městečka před svým manželem, druhé o návratu domů nechce ani slyšet. Žádný jiný domov než ten, který má teď, nikdy neměla. Nebo si to alespoň sama sobě namlouvá. Stojí ji však hodně sil předstírat, kým je. Lže i vlastnímu manželovi a dceři. Život v přepychu musela vykoupit mlčením a neustálým zapíráním. Její moto zní jasně: Od černochů musí sebe i svou rodinu držet co nejdál.


Úplně stejné, přesto každá jiná

Stella a Desiree Vignesovy, které se narodily v černošské komunitě v malém městě jménem Mallard, pojmenovaném po jistém druhu divokých kachen, vyprávějí svůj dechberoucí příběh od chvíle, kdy se v pubertě rozhodly osamostatnit. Každá líčí svůj příběh sama za sebe, každá s jinými životními sny, cíli a hodnotami. Ale nezáleží na tom, jestli je někdo černý nebo bílý, nezáleží ani na našem původu, záleží jenom na tom, jaký život žijeme teď a tady. A jestli se za sebe nemusíme stydět. Kdo má peníze, má moc. Ale má čisté svědomí? Může na sebe být hrdý? Může stoprocentně říct, že prožil život tak, jak si vždycky přál? Na tyto a mnohé další otázky v knize odpověď nenajdete, ale budete si je celou dobu klást a v hlavě přemítat, jak tenká je hranice mezi chudobou a bohatstvím, sobeckostí a velkorysostí, láskou a nenávistí. A jak je vůbec možné, že dvojčata, která si kdysi byla tak blízká, se pro sebe navzájem stala naprosto cizími lidmi.


Brit Bennett je americkou spisovatelkou, která žije v Los Angeles. Debutovala románem Matky (2016), který se stal bestsellerem New York Times. Její druhý román je právě Polovina tebe (2022) a také bestseller zmíněného deníku. Pozornost médií si však vydobyla už díky své eseji Nevím, co dělat s dobrými bílými lidmi (2014), kterou sepsala pro webové stránky Jezebel určené především ženám. Za tři dny získala více než jeden milion zhlédnutí. Napsala a stále píše i mnoho dalších esejů, například na téma literatury faktu nebo o historii černých panenek.


 Kniha Polovina tebe vyšla v nakladatelství Euromedia Group, a. s. – Ikar v roce 2021.


Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

FOLLOW @ INSTAGRAM