KnihyRecenze

Recenze: Robinsoni a donkichoti

Aleš Palán je mistr v nacházení lidí, kteří se ocitli na okraji společnosti. Ať už proto, že si tento způsob sami vybrali, nebo proto, že jim zkrátka nic jiného nezbylo. Světu ale rozhodně mají co říct. Jejich životy jsou tak zajímavé, že by každý z nich vydal minimálně na jednu bichli.


Aleš Palán je autorem knih nejen o šumavských samotářích. První z nich nese název Raději zešílet v divočině (2018). Kniha rozhovorů Jako v nebi, jenže jinak (2019) zase mapuje životu solitérů v Čechách i na Moravě. A pak tu ještě máme knihu Návrat do divočiny (2019), v níž se Palán znovu společně s fotografem Janem Šibíkem vrací zpátky do divočiny, aby vyzpovídal zase nové samotáře. Všechny předchozí uvedené knihy vyprávějí o mužích a ženách žijících v přírodě, daleko od civilizace. Jsou víceméně soběstační a hlavně neviditelní.


Samotáři, kteří se rozhodli žít mezi lidmi

Naopak kniha Robinsoni a donkichoti je o lidech, které můžete potkat i ve městě, ve kterém žijete. Pohybují se v příměstské dopravě, na ulici, v samoobsluze a třeba žijí i pár bloků od vás, například ve sklepě. Rozhodli se žít sami mezi lidmi. Chtějí být neviditelní, ale zároveň se lidem nevyhýbají. Naopak lidé se vyhýbají jim, protože neví, co se za jejich tělesnou schránkou a celkovým vzezřením skrývá. To odhalíte až vy, když si další knihu Palánových rozhovorů přečtete. A číst ji budete opravdu jedním dechem. Někteří zpovídaní hodně mluví o víře a náboženství, jiní o básních a knihách, další třeba o zvířatech či cestování. Každý zpovídaný je úplně jiný, ale všechny spojuje odlišný způsob života. Těžko říct, co je pravda a co si tito lidé vymysleli, ale budete-li věřit všem jejich slovům, pak vás čeká skutečně dechberoucí čtení, na které budete vzpomínat ještě dlouho. A když jim věří i sám autor, nemáte nejmenší důvod jim nevěřit vy. Náš život je přece tak pestrý, jak si ho sami uděláme, ať svými skutky nebo představivostí.

Kniha je opět doplněná o fotografie, tentokrát je jejich autorem renomovaný český fotograf Karel Cudlín, který byl i jedním z dvorních fotografů bývalého prezidenta Václava Havla.

Knihu Robinsoni a donkichoti vydalo nakladatelství Prostor v roce 2022.


Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

FOLLOW @ INSTAGRAM