KnihyRecenze

Recenze: Sidonie

Říká vám něco toto jméno, nebo vůbec nevíte, kdo Sidonie byla? Smát se vám nebudu, já ještě donedávna také vůbec netušila, že existovala česká šlechtična, mecenáška umění Sidonie Nádherná, která se přátelila s významnými kulturními osobnostmi a byla poslední majitelkou romantického zámečku Vrchotovy Janovice.


Vyhnali ji z rodné země

Jako malá dívka snila o muži, princi, do kterého se zamiluje a s nímž stráví celý svůj život. Osud k jejím přáním ale příliš vstřícný nebyl. Ještě jako dospívající dívka ztratila otce, v pozdějších letech i své dva starší bratry. A aby toho nebylo málo, komunisté zkonfiskovali všechen její majetek a donutili ji z Československa tajně uprchnout.


Sidonie Nádherná (1885 – 1950) se přátelila s malířem Maxem Švabinským, básníkem Rainerem Maria Rilkem i rakouským spisovatelem a novinářem Karlem Krausem. Její život byl proto jedno velké umělecké dílo, které ale mělo být předčasně zničeno.


Pro děti i dospělé

Kdo příběh Sidonie nezná, rozhodně doporučuji sáhnout po nedávno vydaném komiksu Sidonie, který textově stvořila Tereza Srbová a nakreslila Petra Josefína Stibitzová. Sidonie se dočkala komiksu, který, stejně jako její život, je výtvarným dílem hodným pozornosti. Zaujme jak děti na druhém stupni základní školy a středoškoláky, tak i dospělé. Zpracovaný je tak, že mu porozumí široká veřejnost, a zároveň natolik zajímavě, aby v nás po dočtení tohoto komiksu zůstalo mnoho důležitých poznatků.


Pokud se vám příběh české šlechtičny z Borutína zalíbí, můžete si přečíst i její biografii z pera Aleny Wagnerové s názvem Sidonie Nádherná a konec střední Evropy. Ale pro tu si budete muset zajít do knihovny anebo číhat, až bude dostupná v některém z online nebo klasických antikvariátů. Publikace je už dlouho beznadějně vyprodaná.

Knihu Sidonie vydalo nakladatelství Labyrint v roce 2021.


Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

FOLLOW @ INSTAGRAM