KnihyRecenze

Recenze: Země nomádů

Kolikrát jste přemýšleli nad tím, že byste všechno nechali za sebou a vydali se do světa jen se svým čtyřnohým mazlíčkem a obytným vozem? Ani jednou? A vidíte, v Americe nad tím lidé přemýšlejí dost často, protože většinou jinou možnost než žít jako moderní nomádi nemají.


Vůle změnit svůj život k lepšímu

Nesou na svých bedrech takovou tíhu, kterou si mnozí z nás neumějí vůbec představit. Dostali se do dluhové pasti a neexistuje téměř žádná šance se z ní někdy dostat. Ke všemu mají těsně před důchodem nebo už dokonce v důchodovém věku jsou. Přišli o dům, pozemek, všechno vybavení v domácnosti a jediné, co teď mají, je domov na čtyřech kolech a vůle změnit svůj život k lepšímu.


Amazon nabízí hodně fyzicky namáhavé práce za minimum peněz

A tak se tito Američané vydávají napříč svým rodným kontinentem, od západu k východu nebo od východu na západ, a živí se sezónními pracemi, například v kempech, anebo ve skladu obřího internetového obchodu Amazon, kde se zejména lidé v důchodu dřou do úmoru, aby si vydělali aspoň na základní životní potřeby a údržbu svého automobilu. Často za jedinou směnu po skladech ujdou vzdálenost třicet i více kilometrů a rukama jim projde na desítky kilogramů zboží, většinou tretek, které si lidé objednávají, ale žádnou radost jim stejně dlouhodobě nepřinesou.


Touha po svobodě a volnosti je silnější

Tyto lidi ovšem spojuje nejenom to, že mají hluboko do kapsy a na krku dluhy, které se jim nikdy nepodaří splatit, ale také svoboda a radost ze života. Ať je to jakkoliv, život na čtyřech kolech a relativní volnost, kterou jim přejíždění z místa na místo dává, je naplňuje pocitem štěstí a aspoň minimální spokojeností.


Novinářka na čas nomádkou

Jessica Bruder, novinářka, která reportážní román Země nomádů sestavila z pozorování a vyprávění novodobých nomádů, najezdila skrz Spojené státy tisíce kilometrů a i ona žila ve svém pojízdném domě. Jedině tak ji mohli nomádi přijmout mezi sebe a uznat za sobě rovnou. Knihu rovněž doplnila o fotografie, které na svých cestách pořídila.


Oscarový Nomandland ovládl svět

Jakmile kniha Nomandland (2017) vyšla, okamžitě se umístila na prvním místě v žebříčku New York Times. O tři roky později také vznikl podle její knihy stejnojmenný film, který natočila režisérka Chloé Zhao s Francis McDormandovou v hlavní roli. Ten byl posléze oceněn hned třemi Oscary.

Kromě toho je Bruder rovněž autorkou knihy Burning Book (2007) o festivalu Burning Man, který se každoročně koná v nevadské poušti a na nějž se sjíždějí lidé z celého světa, převlékají se do kostýmů, vytvářejí nejrůznější performance, koncerty a světelnou show. Akce symbolizuje nový začátek života, představuje tečku za životem minulým. Společně s Dalem Maharidgem taktéž napsala knihu Snowden’s Box: Trust in the Age of Surveillance (2020), která se věnuje aféře whistleblowera (ten, kdo upozorní instituce nebo orgány na nelegální či neetické praktiky ve firmě, v níž pracuje, pozn. red.) Edwarda Snowdena.


Foto: Petr Kučera, Orio s. r. o.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

FOLLOW @ INSTAGRAM