FilmLiteratura

Rusko-ukrajinská válka ve filmu a literatuře

Tohle není záležitost, která trvá teprve pár dnů nebo měsíců. Tohle je válka, která trvá už od roku 2014, jenže až teď se nám přiblížila na dohled a získala reálné obrysy. Minulost se opakuje. Znovu směřujeme do války, která nepromění jenom Evropu, ale celý svět. Proto je dobré o rusko-ukrajinské válce vědět něco víc.

Můžete poslouchat zprávy, číst deníky a týdeníky a také se můžete podívat na pár filmů a přečíst si několik zajímavých knih, které vám o konfliktu řeknou další, možná dosud nepoznaná fakta a souvislosti.


Film/Dokument


Solncepjok (Rusko, 2021)

Píše se květen 2014 a nacházíme se v Luhanské oblasti. Sledujeme Vlada Novožilova, vysloužilého vojáka z Afghánistánu, který moc dobře ví, co je to válka, a proto tentokrát její součástí být nechce. Musí utéct. Jenže hranice už jsou zavřené. Pokud chce zachránit sebe a svou rodinu, bude muset udělat nejedno složité rozhodnutí. Tenhle film rozhodně není pro slabé povahy. Násilí je v něm zobrazováno zcela explicitně.


Máma (Ukrajina, 2017)

Krátkometrážní dokument Máma jsme měli možnost zhlédnout v roce 2017 na festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava. Máma je video deníkem ukrajinské matky z Mariupolu, pomocí něhož o sobě dává vědět své dceři, která žije v Kyjevě.


Donbas (Německo, Ukrajina, Francie, Nizozemsko, Rumunsko, 2018)

Donbas leží ve východní Ukrajině. Je to země náležící Ukrajincům, ve skutečnosti je to země nikoho. Nikdo, kdo nechce přijít o život, sem dobrovolně nepůjde. Vládne tu ruská propaganda a vraždy a loupeže jsou na denním pořádku. Donbas je od Prahy vzdálený něco přes 2 800 km. To je strašně daleko, říkáte si? Donbas je ale místo, jehož atmosféru může pocítit každý z nás.


Winter on Fire: Ukraine’s Fight For Freedom (Velká Británie, Ukrajina, USA, 2015)

Na streamovací platformě Netflix najdete dokument zachycující protesty Ukrajinců v hlavním městě proti úřadující vládě v období mezi 21. listopadem 2013 a 20. únorem 2014. Snímek obsahuje autentické záběry, při nichž šlo kameramanům o holý život, i výpovědi lidí, kteří museli čelit speciálním policejním jednotkám na Ukrajině.


Literatura


Dlouhé časy – Vladimir Rafejenko

Román o Doněcku přímo z Doněcku. Vyprávěn je snovou, mnohdy až fantaskní formou. V románu nikdy nevíte, co je fikce a kdy autor čerpá z reality. Ovšem v závěru knihy je napsána věta, že je lepší věřit všemu než ničemu. Tak je to asi lepší, ať už čtete romány nebo sledujete aktuální dění. Nevěřit ničemu znamená, že nevěříte ani sobě ani tomu, co se okolo nás děje.


Donbas: Reportáž z ukrajinského konfliktu – Tomáš Forró

Slovenský novinář se vydává do oblasti zmítané válkou, aby mohl skrze její obyvatele a události, které se zde odehrávají, podat pravdivé svědectví. Forró poznává obě strany fronty a přináší tak výpovědi Gruzínce Mamuky, který bojuje proti ruské agresi, českého dobrovolníka Jirky, jenž stojí na straně doněckých separatistů, nebo Lízy pocházející z Luhanska, která se smiřuje se statusem uprchlice.


Dějiny Ruska 20. století – Andrej Zubov

Velkolepé dvousvazkové dílo předního ruského opozičního historika a profesora Andreje Zubova získalo ohlas po celém světě. Čtivě a přehledně široké veřejnosti předkládá, co se dělo v Rusku ve 20. století. První díl se věnuje letům 1894–1939 a snaží se přijít na to, proč se po pádu carského režimu Rusko ubíralo cestou vedoucí k vytvoření totalitního režimu. Druhý díl patřící letům 1939–2007 zase rozebírá druhou světovou válku, pozdní stalinismus a rozvoj a pád Sovětského svazu.


Foto: Netflix

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

FOLLOW @ INSTAGRAM