Filmové recenze

Seriál, o kterém se nemluví

Kdykoliv objevím něco, co většina lidí nezná, mám radost. Ještě větší potěšení mi skýtá fakt, že jde o kvalitní podívanou. Na mysli mám seriál, který každý týden vysílá ČT ART a který rozhodně stojí za pozornost.


Nezřízený život kontroverzního umělce

Génius: Picasso je desetidílný seriál o životě španělského umělce, jednoho z nejtalentovanějších a nejoceňovanějších, avšak také nejkontrovezrnějších malířů všech dob, Pabla Picassa. Pokud teď přestanete číst s tím, že vás seriál o nějakém umělci vůbec nezajímá, upozorňuju vás, že děláte obrovskou chybu. Tohle je seriál, který chce vidět každý, kdo má rád napětí, romantiku, dobrodružství i dost svérázné milostné eskapády. Ti, kdo čekají, že se o tomto umělci dozvědí něco, co možná ještě neví, budou výskat radostí.

(National Geographic/Dušan Martinček)

Antonio Banderas v životní roli

Mladého Pabla Ruize Picassa hraje pro mě a předpokládám, že i pro většinu z vás, neznámý herec Alex Rich. Moc se o něm nedozvíte ani tehdy, když si ho vygůglíte ve všech světových jazycích. Snad jenom to, že si kromě Génia (2018) zahrál malou roli také v dokumentárním snímku Glow (2017) nebo v seriálu Temný případ (2017). Už stárnoucího Picassa ale hraje všem jistě dobře známý Antonio Banderas a troufám si tvrdit, že Picasso je jedna z jeho životních rolí. Temperamentního a nebojácného Španěla ztvárňuje mnohem věrohodněji než kdysi neohroženého, pro mě spíše komického Zorra.


Přehlídka francouzských umělců není v žádném případě nudnou podívanou

Seriál je to vskutku vizuálně i obsahově velmi zajímavý. V žádném díle nechybí napětí ani velké životní zvraty. Postupně se seznamujeme i s Piccasovými přáteli, francouzským básníkem Guillaumem Apollinairem, básníkem, malířem a novinářem Maxem Jacobem nebo malířem Henrim Matissem, který se stal Picassovým celoživotním vzorem. Samozřejmě nechybí Picassovy milenky, kterých měl bezpočet zejména v pozdním věku.

Desetidílný seriál Génius: Picasso pochází z produkce National Geographic. Více se o něm dozvíte ZDE.


Foto: National Geographic / Dušan Martinček

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

FOLLOW @ INSTAGRAM