FilmFilmové recenze

Recenze: Sonda do životů Pedra Almodóvara a Eltona Johna

S životopisnými filmy se v posledních měsících roztrhl pytel. A všechny sklízejí relativně dost slušný úspěch. Tento a příští týden mají premiéru hned dva, které rozhodně nesmíte nechat bez povšimnutí. Záleží ale jen na vás, zda budete z kina odcházet zklamaní, nebo nadšení.

 

Filmy, sex a heroin

První film, jenž měl premiéru tento čtvrtek, tedy 23. května, a který bych vám ráda představila, je Bolest a sláva Pedra Almodóvara. Tento španělský režisér je známý tím, že netočí klasické filmy. Jeho styl, vyznáte-li se alespoň trochu ve filmovém světě, poznáte mezi tisíci jinými.

Filmy, které točí, dokáží šokovat, odhalit nejniternější mezilidské vztahy, explicitně zobrazovat vášeň i nenávist a co především – získávají ocenění na uznávaných mezinárodních festivalech po celém světě. Bolest a sláva je také taková. Nedávno získala hned jedenáct z patnácti Zlatých palem na festivalu ve francouzském Cannes.

V hlavních rolích se objeví Antonio Banderas a Penélope Cruz. Oba už si kdysi v jeho filmu zahráli. A zazářili. Tentokrát to není jiné. I když se na plátně vlastně vůbec nepotkají. Banderas hraje stárnoucího režiséra Salvatora Malla, který si neví rady se životem ani se svou tvorbou. Celá léta nenatočil jediný film, žije sám, bez lásky a bez přátel, protože ti, co ho milovali a uznávali, ho už dávno kvůli jeho vrtochům opustili.

Film je částečně fikce, částečně autobiografie. Nevíme přesně, nakolik odráží život samotného Almodóvara, ale jedno je jisté. Tímto snímkem se snaží vypořádat se svou minulostí. Zapomenout, odpustit a najít sám sebe a možná i to, co kdysi ztratil. Samotná Banderasova postava připomíná trochu Dr. House, trochu Paula Gauguina a hodně Almodóvara. Na co sáhne, to se mu daří. Problém je v tom, že do ničeho se mu nechce.

Film byste rozhodně měli zkouknout. Nejenom proto, že ho natočil Almodóvar, ale i kvůli tomu, že jinde už zřejmě Banderase neuvidíte kouřit heroin ani vášnivě se líbat s jiným mužem. Tohle ale samozřejmě nejsou ty správné důvody k tomu, proč film vidět. Ten pravý důvod si musíte najít sami. Pokud čekáte něco šokujícího, jedinečného a nervydrásajícího, budete zklamáni. Jestli ale budete brát film jako vhled do Almodóvarova života a jeho duše, budete nadšení.

 

Za všechno může láska

Druhým životopisným filmem, který bych vám chtěla doporučit a jenž bude mít premiéru 30. května, je snímek Rocketman. Že vám tento název něco říká? Pak už možná tušíte, koho se také týká. Ano, je pojmenovaný po jedné z nejslavnějších skladeb věhlasného rockenrollového a poprockového krále Eltona Johna.

Samozřejmě po zhlédnutí snímku se ihned nabídne srovnání s filmem o kapele Queen Bohemian Rhapsody. Nedělejte to. Nechoďte na film s tím, že budete očekávat to samé, co jste očekávali od velkofilmu jakým Bohemian Rhapsody je. Takhle jednoduché to není. Bohemian Rhapsody ještě dlouho nic nepřekoná. Pokud ale půjdete do kina s tím, že se chcete o Eltonu Johnovi dozvědět něco víc, pak si určitě přijdete na své. Jestli o něm nic moc nevíte, nejspíš budete z kina odcházet i hodně překvapení. Že bral drogy a byl závislý na alkoholu, to nejspíš víme všichni, ale to, že se takto sebedestruktivně choval hlavně kvůli rodičům, protože mu nedávali potřebnou lásku, to už možná až tak známé není. Matka ho ignorovala, otec s ním zametal jako s kusem hadru. To samozřejmě poznamená každé dítě. Jenže ani v dospělosti to neměl o nic jednodušší. Když zjistil, že je gay, bylo jasné, že jeho život nebude procházka růžovou zahradou. Jenže ti, co vždycky stáli při něm, pomalu opouštěl, a ti, co chtěli jen jeho peníze, zpočátku s nadšením vítal. A dokud málem nezemřel, nedokázal odhalit pravdu. Jak ale všichni víme, Elton dodnes žije, dokonce je šťastný víc než kdy dřív. Poznal totiž životní lásku a jeho nejlepší přítel se vrátil.

Ne, tohle není spoiler. Tohle si můžete zjistit na internetu. Na tenhle film také nejdete kvůli tomu, abyste se dozvěděli, jak to tedy s Eltonem dopadlo ani proto, abyste si připomněli jeho nejslavnější písně (ty totiž všechny přezpíval Taron Egerton, který slavného zpěváka ztvárnil a jehož hlas bohužel nedosahuje takových kvalit ani barev jako hlas Eltona Johna), ale kvůli tomu, abyste pochopili.

Foto: Petr Kučera

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

FOLLOW @ INSTAGRAM