Film

West Side Story: Romeo a Julie z New Yorku

Jsou filmy, které sotva co zhlédnu, zase rychle zapomenu. A pak jsou takové, na které se zapomenout nedá. Třeba jako příběh o Romeovi a Julii. Teď nemyslím ten literární od Shakespeara ani zfilmovaný s Leonardem DiCapriem.

Mluvím o West Side Story z roku 1961. Viděla jsem ho čistě náhodou před pár dny. Potřebovala jsem si ukrátit cestu v letadle. Tak dlouho jsem listovala nabídkou, až jsem narazila právě na tohle. Sice mě odrazovala absence titulků, protože nijak zvlášť skvěle anglicky neumím, víc rozumím než mluvím, ale West Side Story je muzikál, ne žádná situační komedie.

 

Co je na filmu nejlepší?

Tenhle film je o dvou znepřátelených klanech. O Tryskáčích a Žralocích, kteří se den co den honí po ulicích a vyvolávají pouliční potyčky. A bylo by tomu zřejmě napořád, kdyby se Tryskáč Tonny nezamiloval do sestry vůdce gangu Žraloků Marii. Jednoho dne ale dojde na nejhorší. Tonny Mariina bratra zabije. A tak je jasné, že se jeho gang bude chtít pomstít.

Zní to jako otřepané klišé, ale West Side Story je klasika. Pro mě mnohem lepší než zfilmovaný příběh Romea a Julie s Leem DiCapriem.

Ve svém okolí jsem se ptala, kdo West Side Story viděl. Překvapivě nikdo. Jako fakt? Takže nejsem poslední? Hodně se mluví a píše o současných filmech, ale nesmíme zapomínat, že i ty starší stojí za pozornost. Ke všemu, když se v roli Marii předvedla krásná a charismatická herečka s ruskými kořeny Natalie Wood a roli jejího bratra dostal na starost syn řeckých imigrantů George Chakiris. Cizí přízvuk obou zmíněných herců je na filmu snad to nejlepší. Proto doporučuju film zhlédnout v originále.

 

Záhadná smrt

Zatímco George Chakiris dodnes žije, Natalie Wood zemřela už v roce 1981 za velmi záhadných okolností. Utopila se během plavby na jachtě. Těsně po `nehodě! se mělo za to, že se utopila sama, pozdější vyšetřování nicméně ukázalo, že na sobě měla odřeniny a pohmožděniny. Proto dodnes není jasné, zdali jí ke smrti náhodou nedopomohl její manžel Robert Wagner, který byl tou dobou na jachtě s ní.

A teď se na film běžte podívat.

Foto: archiv distributora

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

FOLLOW @ INSTAGRAM