PozvánkyVýstavy

Džíny jako kult. Módní fenomén se objeví v Retro muzeu

Chtěli je úplně všichni, ale dříve se na ně stály fronty před Tuzexem. Nyní se o tomto legendárním módním kousku můžete dozvědět víc a to z výstavy v Retro muzeu Praha, kterou muzeum pořádá u příležitosti svého ročního výročí a 150 let, které uplynuly od patentování výroby džínů v Americe.


Na výstavě na vás čeká dobová expozice unikátních originálních džínových kousků z 80. let. Nepůjde ale jen o džínové kalhoty jako takové. Těšit se můžete i na džínové sukně, bundy a lacláče současných i někdejších světových značek.


Něco málo z historie

Původně byly džíny jen praktickým oblečením námořníků, zlatokopů a dělníků, v šedesátých letech se ale staly módním hitem, který prozářil typickou šeď tehdejšího východního bloku. Džíny však mnohými i tak byly považovány za příliš výstřední a neslušivé, a proto uplynulo ještě spoustu let, než začaly být považovány za běžnou součást každého šatníku – mužů i žen. Zatímco dříve se daly sehnat jenom v Tuzexu a za bony, dnes je najdete úplně všude. V osmdesátých letech pak džíny a džínové oblečení zaplavily ulice i diskotéky. Jedny z úplně prvních džín u nás oblékl například zpěvák Václav Neckář v roce 1965, kdy v nich natáčel na Karlově mostě píseň pro Studio A.

Výstava Džíny z Tuzexu s unikátní sbírkou čítající 30 kusů džínového oblečení se otvírá 30. května ve 4. patře obchodního domu Kotva. Výstava je doplněna o velkoformátové fotografie a zajímavé informace z džínové kultury.

KDE: Retro muzeum Praha – Praha
KDY: od úterý 30. května

Více se o výstavě dozvíte na oficiálních stránkách muzea.


Foto: PIARISTI

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

FOLLOW @ INSTAGRAM