PozvánkyVýstavy

To zásadní z Knížáka v Kampusu Hybernská

Znáte Milana Knížáka? Pokud se alespoň trochu zajímáte o umění, jistě vám jeho jméno něco říká. Nebo by vám alespoň něco málo říkat mělo, neboť jde o jednoho z nejvýznamnějších a zároveň nejdiskutovanějších českých výtvarníků a performerů druhé poloviny dvacátého a začátku jedenadvacátého století. A právě v této době můžete v Praze navštívit výstavu, která jeho dílo představuje široké veřejnosti.


Kopulující panenky a Havel v houbách

Výstava Ostrov Knížák v Kampusu Hybernská mapuje umělcova zásadní a širokospektrální díla a práce, které se zabývají architekturou, designem, módou i životním stylem. Každé jeho dílo je skutečným vizuálním zážitkem, který buď přijmete a zamilujete si ho, nebo ho odmítnete. Není nutné se proti němu nějak zásadně vyhranit, ale nejspíš vám to nedá. Milan Knížák často vytvářel díla velmi kontroverzní, mezi taková patří například koláže s nahatými panenkami, které kopulují, busta bývalého prezidenta Václava Havla na dřevěné bedně v obklopení jedovatých hub, modrý trpaslík nebo Madona s dinosaurem a žirafou.


Mezi českými umělci má výsostné postavení

Velmi kontroverzní, ale zároveň i díla bezpochyby zajímavá a nutící k přemýšlení najdete i na výstavě Ostrov Knížák. Je lepší jít na výstavu bez jakýchkoliv předsudků a utvořit si názor až poté, co jeho díla spatříte na vlastní oči. Zejména je dobré neřídit se názory druhých, neznáte-li Knížáková díla ani okrajově. Vždyť právě Milan Knížák se jako jediný český autor stal součástí mezinárodního uměleckého hnutí Fluxus, které vzniklo v druhé polovině dvacátého století v New Yorku. Jeho díla jsou navíc dodnes zastoupena v Německu, Spojených státech amerických, Itálii, Španělsku, Polsku, Dánsku a mnoha dalších zemích.

V minulosti Milan Knížák působil jako rektor Akademie výtvarných umění v Praze či jako generální ředitel Národní galerie Praha. Nesmazatelně se zapsal nejenom do československého a českého výtvarného a multimediálního umění, ale i do duší a děl výtvarníků po celém světě. Milan Knížák je pojem u nás i v zahraničí. A je jedno, zdali si o něm myslíte, že nemá žádný vkus ani respekt k ničemu a nikomu, nebo zdali ho celou svou duší i uměleckým cítěním obdivujete.


Ostrov Knížák
KDE: Kampus Hybernská (Praha)
KDY: do neděle 29. 5. 2022


Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

FOLLOW @ INSTAGRAM