LifestylePozvánky

7 tipů na výstavy betlémů

Děti čeká posledních pár dní prázdnin, dospělé možná poslední dny dovolené. Zůstáváte v Praze? Pak si zajděte na výstavy betlémů. V Praze jich je hned několik.


Betlémská kaple

Bylo by s podivem, kdyby v Betlémské kapli nebyly žádné betlémy. Ale oni tam jsou. A kromě toho je tu i tradiční česká vánoční výzdoba. Hračky, ozdoby, rukodělné činnosti. Bývá tu sice hodně lidí, ale to proto, že Betlémská kaple (nejen) o Vánocích rozhodně stojí za vidění.

Výstava končí ve čtvrtek 2. 1. 2020.

Betlémská kaple

Areál kostela Panny Marie Sněžné

Sem chodím každý rok už asi deset let. Najdete tu spoustu překrásných betlémů z Česka i ze zahraničí. A který je ten nekrásnější? Čtyři a půl metru dlouhý mechanický betlém Jiřího Votruby. Je tu každý rok a nechybí ani letos.

Výstava končí v pátek 3. 1. 2020.

Areál kostela Panny Marie Sněžné

Muzeum Karlova mostu

Slaměný betlém výtvarníka Andrzeje Wrzecionka s postavami v nadživotní velikosti. To je zřejmě dominanta této již tradiční každoroční vánoční výstavy. Kromě toho tu najdete betlémy papírové, keramické, dřevěné i třeba ručně malované.

Výstava končí v neděli 2. 2. 2020.


Jindřišská věž

Ty třešťské, nejvyhlášenější betlémy v České republice, ručně vyřezávané, jsou ke zhlédnutí v Jindřišské věži. Betlémářství v Třešti na Vysočině má tradici už od počátku 19. století. Některé z třešťských betlémů obsahují až pět set figurek a dosahují délky až sedmi metrů. Přijďte se podívat na ty vybrané právě sem.

Výstava potrvá do čtvrtka 2. 2. 2020.

Betlémská kaple

Gymnázium Jana Keplera

Dvě stě nejkrásnějích betlémů od nás i ze světa. Jsou zhotovené z klasických i velmi neobvyklých materiálů. Z čeho všeho se dá vytvořit betlém? Přijďte se přesvědčit sami.

Výstava trvá do středy 1. 1. 2020.


Kostel sv. Ignáce

Půjdete-li kolem tohoto kostela, zastavte se tu. Jsou tu jesličky ze čtyřicátých a padesátých let minulého století. Vytvořil je František Charvát, který pro chrámové prostory zhotovoval i různé sochařské práce. Jesle, které zde uvidíte, jsou jeho vrcholným dílem a také největším dílem uměleckého závodu v Kutné Hoře, pro který pracuje.

Výstava trvá do středy 1. 1. 2020.

Betlémská kaple

Pražské jezulátko

Venkovní novodobý malovaný betlém vede návštěvníky od zastávky tramvaje až na terasu kostela Panny Marie Vítězné a sv. Antonína Paduánského. Betlém je vyroben z materiálu, který napodobuje porcelánovou hmotu. V muzeu kostela najdete také stálou výstavu betlémů z celého světa.

Výstava trvá do středy 1. 1. 2020.


Betlémy jsou k vidění po celé Praze, v centru i na jejím okraji. Jejich plný výčet najdete například ZDE.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

FOLLOW @ INSTAGRAM