Výstavy

Berlín se pyšní zrekonstruovanou Novou Národní galerií. Uvidíte v ní i Picassa

Minulý rok byla dokončena několikaletá rekonstrukce budovy Nové Národní galerie v Berlíně, kterou navrhl architekt Ludwig Mies van der Rohe v šedesátých letech. Unikání prostor, který je považován za ikonické dílo poválečné moderní architektury, v sobě aktuálně ukrývá skutečné klenoty moderního malířství.


Co má galerie společného s vilou Tugendhat?

Rekonstrukce budovy se zhostil ateliér Davida Chipperfielda, který se snažil budovu Nové Národní galerie zachovat v duchu toho, jak ji zamýšlel sám Ludwig Mies van der Rohe. Jedno z jeho nejslavnějších děl máme ovšem i doma v České republice. To právě on navrhl podobu slavné funkcionalistické vily Tugendhat.

A galerie s vilou Tugendhat mají leccos společného. Velké prostory, široká prosklená okna i rovné linie. A stejně jako z vily Tugendhat, tak i z galerie hledíme do zahrady, i když ne tak velké a ani tak zelené. Ačkoliv v přízemí stavby zatím nic nenajdete (to se ale možná změní), suterén galerie čítá nejenom výstavní prostory, ale také galerijní obchod a kavárnu, prostornou šatnu i se zamykacími skříňkami a samozřejmě toalety.

The Art of Society 1900-1945: The Nationalgalerie Collection

Minulé, současné i budoucí

Mezi nejzajímavější umělecká díla zde vystavená bezpochyby patří ta, jejichž autory jsou Pablo Picasso, Edvard Munch nebo Joan Miró. Kromě toho se zde nacházejí také obrazy a sochy vytvořené mezi lety 1900 až 1945 mnoha dalších umělců, například Otto Dixe, Hannah Höch, Ernsta Ludwiga Kirchnera a dalších. Výstava je ke zhlédnutí do 2. července 2022.

Další část výstavy mapuje historii Nové Národní galerie od roku 1965 až do současnosti. Poslední, třetí výstava se věnuje uměleckým publikacím Gerharda Richtera, na kterou se můžete přijít podívat do 29. května 2022.

Gerhard Richter Artist’s Books

Od 29. dubna 2022 se v galerii otevře výstava umělkyně Barbary Kruger s názvem Please Cry. Od 2. července 2022 se také můžete těšit na výstavu malířky Saschy Wiederhold Rediscovery of a Forgotten Artist. Vše o aktuálních, budoucích i minulých výstavách se dozvíte na oficiálních stránkách galerie.


Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

FOLLOW @ INSTAGRAM