FestivalyFilm

To nejlepší z MFDF Ji.hlava: Co musíte vidět?

Už týden máme možnost zhlédnout online více než dvě stovky filmů v rámci 24. Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava. Jenže jak si z této široké nabídky vybrat? Mám pro vás pár zaručených tipů.


Respektive tři. Zatím jsem viděla pět dokumentů, dva jsem rozkoukala, ale tři mě zaujaly natolik, abych se o ně s vámi podělila.


Jeden říká ne

Tohle je čínský dokument o lidské sprostotě, nesolidárnosti, chamtivosti a touze prosadit si vlastní zájmy. Jeden říká ne je dokument z čínského města, jehož součástí se má stát i vesnice Yangji. Původní domy se bourají, aby se mohly postavit nové, několik desítek pater vysoké, sloužící jako byty a kanceláře. To se samozřejmě původním obyvatelům nelíbí. Nechtějí se stěhovat z míst, kde žijí mnoho desítek let, ke všemu, když jim stát nenabízí žádné výhodné podmínky, za kterých by se mohli vystěhovat dobrovolně. Jenže developeři jsou nelítostní, snaží se lidi z domů vyhnat za každou cenu, a ještě s podporou vlády i místní police.

Jedním z těch, kteří se nehodlají svého domova vzdát, je i muž jménem Azhong. Rozhodl se, že bude bojovat. Podomácku si vyrobil výbušniny a je odhodlaný, pokud do jeho domu někdo vnikne, klidně odpálit sebe i všechny ostatní. Má totiž strach, že dopadne jako jeho sousedé. Mnozí se už vystěhovali a šťastní nejsou, jedna z vystěhovaných žen dokonce spáchala sebevraždu. Každou noc se Azhong bojí, že na něj zase někdo zaútočí. Skoro nespí a má strach i o svou manželku a děti.


Hongkongské okamžiky

Když jsem před třemi lety Hongkong navštívila, připadala jsem si jako v jiném světě. Všude samé mrakodrapy, na nich umístěné světelné reklamy osvětlovaly celý přístav. Z restaurací a bister se linuly neidentifikovatelné vůně a v tamní společnosti se mísí lidé všech vyznání i národností. Vždyť Hongkong patří mezi nejvýznamější obchodní centra na světě. V noci jsem si tu připadala bezpečněji, než kdekoliv jinde. Všichni byli pohostinní a milí. Když minulý rok vypukly v Hongkongu studentské nepokoje kvůli vydávání zadržených osob do Číny, nevěřila jsem vlastním očím. Dlažební kostky létaly vzduchem. Stavěly se zátarasy, policie střílela do demonstranů plynnovými pistolemi. Někdy tekla i krev. Demonstranti po výšleších záhadně mizeli. Policie nakonec střílela i ostrými náboji.

To vše zachycuje dokument čínského režiséra Zhoua Binga. Kromě toho se snaží popsat volební atmosféru, kterou umocňovaly stále ostřejší demonstrace. Na jedné straně stojí demokratická kandidátka, na té druhé kandidát s pročínským smýšlením.

Po roce 2047 by měl Hongkong ztratit status zvláštní administrativní oblasti Čínské lidové republiky a stát se její právoplatnou a nedělitelnou součástí. Tak zněla domluva mezi Čínou a Velkou Británií v roce 1984. Podle smlouvy se Čína zavázala dodržovat pravidlo jedna země, dva systémy. Jenže pouze na dobu padesáti let. Někteří obyvatelé se ale nechtějí vracet o padesát let zpátky. Nechtějí být součástí pevninské Číny, jejíž systém se zásadně liší od toho, který v Hongkongu panuje dnes.

Dokument však spravedlivě dělí pozornost mezi obě strany. Snaží se zachytit názory obou stran. Protože obě strany si zaslouží naslouchat a snahu pochopit.


Nová šichta

Může se stát z havíře ajťák? Právě na tuhle otázku vám odpoví snímek Nová šichta. Vypráví příběh ostravských horníků, kteří ze dne na den ztratili práci, a aby se uživili, bylo zapotřebí projít rekvalifikačním kurzem. Tomáš Hisem je jedním z nich a jako svůj nový obor si vybral IT. Nikdo nevěřil, že v tomto odvětví uspěje. Mnozí mu dokonce vyčítali, že se cpe do oboru, který poctivě nestudoval celé roky jako ti, co se o IT skutečně zajímají, ani nebyl na zahraničních stážích a neumí pořádně anglicky. Vadilo jim, že by jim měl konkurovat někdo, kdo absolvuje tří či čtyřměsíční rekvalifikační kurz. Jenže co mají havíři dělat? Je jim čtyřicet, padesát, některým zbývá dokonce jen pár let do důchodu. Nikdo je zaměstnat nechce. A tak zkoušejí štěstí všude.


Uvedené i další dokumenty můžete zhlédnout do konce festivalu Ji.hlava, tedy do neděle 8. listopadu. Akreditaci na celý festival pořídíte ZDE.



KDE: online ZDE
KDY: úterý 27. 10. – neděle 8. 11. 2020


Foto: Ji.hlava (Nová šichta)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

FOLLOW @ INSTAGRAM