e
e
e
e
e
e
e
e
e
Reportáže

FMX Gladiator Games: Zraněný Podmol a první salto vpřed v ČR

Dvanáct jezdců. Jeden vítěz. Letos se to podařilo Petru Pilátovi. Kromě toho ale také převedl neuvěřitelný kousek v podobě otočky o 540 stupňů. V praxi to znamená, že se přetočí ve vzduchu, ale neletí dopředu, jak to bývá zvykem, ale dopadne na úroveň, kde svůj skok začal. Napoprvé sice Pilát z motorky spadnul, napodruhé se ale udržel a sklidil neuvěřitelný aplaus (viz video níže).

Jeden z nejnebezpečnějších triků

Pilát ale nebyl jediný z Čechů, který dokázal dostat pražskou O2 arénu na nohy. Libor Podmol, ten ze slavných bratrů, zkusil jako první Čech takzvaný `front flip` neboli salto vpřed (viz video níže). Jezdec tedy neskáče jako obvykle pozpátku, ale popředu. Jde o jeden z nejriskatnějších triků, které mohou freestyle motokrosaři předvést. Navíc zranění u tohoto triku bývá horší než u salta vzad. Ale Podmol nezaváhal. Sice několikrát obkroužil arénu, než si troufl vjet na odrazovou rampu, ale to čekání za to stálo. Hned první pokus vyšel na jedničku s hvězdičkou.

Podmol mladší si zlomil lýtkovou kost

Jedinou smutnou událostí na letošním ročníku FMX bylo to, že se zranil mladší bratr Libora Podmola Filip. Při semifinálové jízdě dopadl na rampu a nestačil zabrzdit, takže narazil do bariéry. Zlomil si lýtkovou kost a musel být hned převezen do nemocnice. Pro něj tak gladiátorské hry skončily předčasně.

Svůj pověstný humor nechal Mareš doma

Nejslabší částí večera pak byl bohužel moderátor Leoš Mareš. Jeho pověstný humor tentokrát zamrzl hned na začátku, kdy bojoval se svou špatnou angličtinou a na jednoho ze zahraničních jezdců mluvil česky. Nebýt Martina Koreně, který v soutěži nepostoupil do užšího výběru, bylo by to nejspíš fiasko. Naštěstí poté, co ze soutěže vypadl, zastal druhou polovinu moderátorské dvojice, a tak jednotlivé jízdy komentoval hlavně on.

Celkový zážitek byl srovnatelný s předchozími ročníky. Vlastně se opakuje pořád to samé dokola, ale neomrzí se to. Jezdci se snaží rok od roku překonávat své hranice a tak je pořád na co koukat. Krev v žilách nám při pohledu na ně jen tak tuhnout nepřestane.

*********

Petr Pilát představil svůj trik zvaný `flair`, což je otočka o neuvěřitelných 540 stupňů. První pokus nevyšel, druhý byl perfektní.

Libor Podmol a jeho salto vpřed. Je prvním Čechem, kterému se něco takového povedlo.

Finálová jízda

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

FOLLOW @ INSTAGRAM