PozvánkyVýstavy

Očima Fridy Kahlo

Tak by se klidně mohla jmenovat výstava, která právě probíhá v Galerii hlavního města Prahy (GHMP). Výstava není zaměřena na díla Fridy Kahlo, ale mapuje její fotografickou pozůstalost. Něco vyfotila ona sama, většinou jsou to ale fotografie, které vyfotil někdo jiný, ať členové její rodiny či blízcí přátelé.


Fotografie, které mapují její život

V Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí byly soustředěny fotografie, které si významná mexická malířka Frida Kahlo (1907 – 1954) po celý život schovávala. Měla k nim silný vztah, nejen sentimentální, ale také profesionální. Její otec i dědeček se fotografováním živili. I ona sama fotila a také sbírala daguerrotypie a pohlednice. Z některých fotek, které si chtěla nechat, ale určité osoby vystřihla, jiné zase opatřila popisky.


Soukromí, společnost a politika

Celá výstava je rozdělena do šesti sekcí tak, aby šly chronologicky za sebou. Celkem obsahuje 241 fotografií, které tvoří koláž jejího života. Najdeme na nich její rodný Casa Azul neboli Modrý dům, rodinu, manžela Diega Riveru, fotografie, na nichž je zachycena poté, co se vážně zranila, když se tramvaj, v níž cestovala, srazila s automobilem, i ty, které odrážejí její politický a společenský život. Jak je známo, byla například blízkou přítelkyní i obdivovatelkou Lva Davidoviče Trockého, marxisty a bolševického revolucionáře. Fotografie zachycují i její uměleckou práci a někdejší lásky. Někdy jsou na nich zobrazeni rovněž lidé, o nichž se dodnes vůbec nic neví.


Nedávno objevená pozůstalost

Jste-li obdivovateli Fridy Kahlo a rádi byste si o životě, kterým žila, utvořili širší představu, rozhodně si na výstavu zajděte. Čekáte-li ale, že se dozvíte něco o jejím řemesle, odejdete zklamaní. Výstava nezachycuje Fridu Kahlo jako jednu z největších umělkyň, které kdy žily, ale jako ženu, která vedla bohatý společenský život a měla kolem sebe spoustu lidí, na které si chtěla nechat vzpomínku v podobě snímků. Ty ovšem spatřily světlo světa teprve nedávno, neboť o této části její pozůstalosti široká veřejnost dlouhé desítky let neměla ani tušení.

Výstava Frida Kahlo – Fotografie probíhá v Domě U Kamenného zvonu pod záštitou GHMP do 16. ledna 2022.


Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

FOLLOW @ INSTAGRAM