PozvánkyVýstavy

Nové realismy ve 4 bodech

Nové realismy – Moderní realistické přístupy je název výstavy pořádané Galerií hlavního města Prahy. Najdete ji ve druhém patře Městské knihovny na Mariánském náměstí v Praze.


1. Známá i méně známá jména

Karel Čapek, František Muzika, Jan Zrzavý, Milada Marešová… To vše jsou jména, která určitě dobře znáte. Nebo aspoň letmo, pokud se byť jen trochu zajímáte o výtvarné (vizuální) umění. Karel Čapek se zde představuje jako fotograf Dášenky a kaktusů. Milada Marešová jako detailistka, která na svých obrazech zachycuje lidi s pošmournými výrazy, ovšem na místech, kde bychom čekali spíše veselí.


2. Fotografie a film

Že na výstavě uvidíte kromě malířských děl také fotky, to už jsem nastínila, ale část výstavy je věnována i filmu (doporučuju nepřeskočit!) a dobovým časopisům.


3. Magický realismus a primitivismus

Neoklasicismus, verismus, nová věcnost, sociální umění, magický realismu, primitivismus. Všechny tyto umělecké směry najdete pod jednou střechou. Můžete si je do detailu prozkoumat a porovnávat.


4. Moderní život

Většina děl zachycuje moderní život, ženskou emancipaci i sociální problémy ve dvacátých letech dvacátého století. Jak moc se lišil tehdejší život od toho, co žijeme nyní, o sto let později?


KDE: GHMP – Městská knihovna 2. patro
KDY: do 25. srpna 2024
Přečtěte si o výstavě něco víc.


Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

FOLLOW @ INSTAGRAM