PozvánkyVýstavy

Projekt JINÝ v pražské Galerii Beseder představí oběti ruského imperialismu

Odvažují se být sami sebou. Nebojí se následků sebevyjádření. Nebojí se přiznat si, že mají strach, ale zároveň se nechtějí podřizovat požadavkům trhu na úkor své osobnosti.


Záměrem projektu JINÝ v pražské Galerii Beseder je během následujících měsíců představit umělce reprezentující kulturu zemí, které kdysi byly součástí Sovětského svazu, i zemí takzvaného socialistického tábora. Autorka projektu Marina Kantor, která před třiceti lety kdysi sama opustila Ukrajinu a vždy se v této zemi cítila „jiná“, si v rámci tohoto projektu klade za cíl odprezentovat hned několik umělců, kteří se vyjadřují skrze vysokou kulturu, ať výtvarným uměním, verbálně, vizuálně, hudbou nebo tancem.


Na myšlenku projektu ji přivedl rodák z Kyjeva, umělec Matvey Vaisberg

Na myšlenku tohoto projektu ji přivedlo virtuální setkání s Matveyem Vaisbergem, kyjevským malířem, grafickým a knižním designérem. „Umělci – vizualisté, hudebníci, tanečníci – obvykle moc nemluví. Mluví za ně jejich kurátoři a manažeři. Ale tento umělec nejenže mluví, ale také ve mně vyvolává velkou nostalgii,“ říká Marina Kantor. „Když se Sovětský svaz zhroutil, doufali jsme, že se všechno rychle v dobré obrátí a všechno se změní. Že nová generace vyroste ve svobodné společnosti, cenzura zanikne. To se ale nestalo,“ vysvětluje Matvay Vaisberg v rozhovoru s Marinou Kantor.

„Existuje takový sociologický aspekt, který spočívá ve dvaceti otázkách, jež určují, kým se cítíte být. Nyní ukrajinská část mého já dominuje nad tou židovskou. Ale nemohu tvrdit, že tomu tak bude napořád. Ačkoliv ta univerzální část mého já pravděpodobně vždy bude převažovat,“ přemýšlí nahlas umělec. 


Podporovat a pomáhat těm, kteří podléhali nebo podléhají cenzuře

Účelem projektu JINÝ je podporovat a zároveň pomáhat umělcům, kteří čelili nebo nadále čelí cenzuře a dalším omezením, která souvisejí s jejich uměleckou činností. Cenzurou ovšem není myšlena jen ta politická, ale například i ekonomická, kdy galeristé/dražitelé umělcům diktují, co mají vytvářet, aby se v jejich tvorbě odrážely současné trendy a požadavky sběratelů umění, ale také názory společnosti. „Na světě není mnoho umělců, kteří si mohou dovolit být svobodní,“ zakončuje rozhovor Vaisberg.

Projekt JINÝ zahrnuje nejenom umělecké výstavy, ale jeho součástí budou také hudební a divadelní vystoupení, přednášky a mistrovské kurzy. V restauraci Beseder, která s galerií sousedí, si hosté navíc budou moci objednat pokrmy typické pro aktuálně na výstavě zastoupené země


Projekt odstartuje pohybovou performancí

Celý projekt JINÝ, věnující se umělcům a umělkyním umlčovaným současnou i historickou (nejen ruskou) agresí, započne v Galerii Beseder unikátním pohybovým představením s názvem Silenced Bodies (Umlčovaná těla), které je zamýšleno jako úvod i ke každé další výstavě. Performance využívá techniku zvanou shibari, aby zkoumala téma útlaku a lidské schopnosti na něj reagovat a zároveň si klade několik otázek. Jak daleko musí agresor zajít, aby nás naše svědomí donutilo zakročit? Proč je tak těžké postavit se bezpráví, které máme každodenně na očích? A pokud odvrátíme zrak, za jak dlouho nás naše lhostejnost dožene?


První ze série výstav představí kyjevskou umělkyni Fainu Erenburg

První výstavou z projektu JINÝ bude výstava Chuť života: Navzdory… (Taste of Life. Despite of…). Od 6. do 21. září 2023 se v Galerii Beseder (Lihovarská 12, Praha 9) svými výtvarnými díly představí kyjevská umělkyně Faina Erenburg, která do Česka přiveze své obrazy. Ty byly vytvořeny v době, kdy na Ukrajině platil zákaz vycházení po setmění a lidé se často nemohli z práce dostat domů. Ale i v noci fungovala elektřina. „V těchto dnech, kdy se život stal téměř černobílým, jsem opravdu chtěla vidět barvy, jasné barvy,“ vzpomíná umělkyně. „Chtěla jsem udělat svět barevnějším, prozářit prázdné ulice,“ vysvětluje Faina Erenburg, co ji motivovalo k umělecké činnosti i v tak těžké, válečné době.

Na výstavě návštěvníci ovšem uvidí také hedvábné šátky a šaty s originálními potisky. Design šatů byl vytvořen v letech 2022-2023 slavným ukrajinským módním návrhářem Fedorem Vozianovem. „Mé nejjasnější obrazy se staly otisky na látce, které se pak magicky proměnily v hedvábné šátky. A díky bezmeznému talentu Fjodora Vozianova se v ulicích Kyjeva objevily tyto překrásné šaty,“ pokračuje umělkyně. „Ta vlna barev, radost, energie… Myslela jsem si, že tohle všechno potřebuju jen já, ale mýlila jsem se. Potřebuje to mnoho lidí.“

Každý obraz bude dále doplněn hudební replikou českého skladatele Ervína Schulhoffa. Hudba nejenže s obrazy perfektně ladí, ale také jde o způsob, jak poděkovat České republice za pozvání a možnost se v naší zemi prezentovat.

Kurátorem výstavy je Vadim Krechmar. Organizace výstavy je v rukách Olega Tarasova.


Program projektu JINÝ v roce 2024

Na tuto výstavu v rámci projektu JINÝ naváže další výstava, která představí umění Gruzie. Zahájena bude 29. února 2024. Vernisáž třetí výstavy je naplánována na 25. března 2024 a návštěvníky seznámí s běloruským uměním. A 25. dubna 2024 odstartuje výstava věnovaná umění České republiky.


Foto: Galerie Beseder

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

FOLLOW @ INSTAGRAM