PozvánkyVýstavy

Vydejte se za uměním do Hradce Králové

Právě v tomto městě se nachází Galerie moderního umění v Hradci Králové, která svým návštěvníkům pravidelně nabízí ke zhlédnutí umělecká díla českých výtvarníků a dalších moderních umělců od přelomu devatenáctého a dvacátého století až do současnosti. A to v historické budově bývalého Záložního úvěrního ústavu.


Něco málo z historie

GMU byla založena v roce 1953, plnila však funkci Krajské galerie tehdejšího Královehradeckého kraje. Jejím původním sídlem byl zámek v Rychnově nad Kněžnou, avšak po deseti letech přesídlila do biskupské rezidence na Velkém náměstí a byla přejmenována na Oblastní galerii. V lednu 1990 získala své stálé místo zde v bývalém Záložním úvěrním ústavu, kde před ní sídlilo již zrušené Muzeum revolučních tradic Východočeského kraje.

Galerie kromě pořádání výstav vydává i své vlastní publikace, které kopírují nejenom zdejší expozice, ale také v nich najdete díla studijní a vzdělávací, stejně jako autorské monografie a překlady významných děl.


Prohlídku zahajte ve čtvrtém patře

Pokud do galerie zavítáte, doporučuji navštívit všechny výstavy najednou. A začněte pěkně shora. Výtahem si vyjeďte až do čtvrtého patra a vyjděte si na letní terasu na střeše budovy. Odtud máte krásný výhled na celé Velké náměstí i do širšího kraje. Můžete si tu vychutnat kávu a dát si něco dobrého k snědku.


Aktuální výstavy

V současnosti v galerii najdete výstavu Miloše Šejna AQVA, která mapuje jeho celoživotní tvorbu včetně současných videí a site-specific instalací. Dále se zde nachází výstava Jiřího Pitrmuce Tunnel Funnel, která vybízí k přemýšlení nad naším každodenním životem, ekonomickým tlakem a geopolitickými problémy. A expozice Terezy Velíkové Příkladné nedostatky se zabývá časovou smyčkou související se ztrátou paměti. Inspiraci pro výstavu hledala autorka ve svém okolí a zároveň čerpala i z vlastních zkušeností.

Od 16. června 2022 se pak můžete těšit na výstavy Evy Jiřičky a Ladislava Jezbery, která nese název EGO.


Vezměte to přes antikvariát

Udělejte si výlet do Hradce Kralové a načerpejte uměleckého ducha. A když už v tomto krásném městě budete, zajděte si i na Malé náměstí, kde se nachází Antikvariát Na Rynku nabízející knihy všech žánrů a témat i LP desky. Má nezaměnitelnou atmosféru (i díky hudbě pouštěné z vinylu), díky níž byste tu vydrželi klidně celý den. V tomto klasicistním, původně renesančním domě sídlí knihkupec Hynek Kaněra, který tu se svým spolužákem Petrem Huňáčkem podniká už od devadesátých let. A ještě jedna malá zajímavost – nad obchodem bydlel v první půlce devatenáctého století spisovatel Václav Kliment Klicpera.


Foto: Petr Kučera, Orio s. r. o.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

FOLLOW @ INSTAGRAM