PozvánkyVýstavy

Za Helmutem Newtonem do Berlína

Byl jedním z nejuznávanějších fotografů na světě. Berlínský rodák se proslavil v 70. letech minulého století, když fotil pro francouzskou módní bibli Vogue. Pokud máte v nejbližších týdnech a měsících cestu do Berlína, doporučuji navštívit Helmut Newton Foundation.


100 let od narození Alice Springs

Až do 21. ledna 2024 se můžete přijít podívat na výstavu Alice Springs. Retrospective. A kdo že je vůbec Alice Springs? Alice Springs je pseudonym Newtonovy manželky June Newton, která se živila herectvím, modelingem i fotografováním. Ve všech třech profesních sférách byla nepřehlédnutelná. Výstava se symbolicky otevřela 3. června 2023, tedy na počest 100. výročí jejího narození.


Pokoj, do kterého se nikdy nepodívali

Výstava čítá na dvě stě fotografií, kromě jiného také její díla, která kdysi měla domov v bytě manželů Newtonových v Monaku. Stejně tak na výstavě najdete malý pokoj původně pojmenovaný June’s Room. To měl být malý byt pro Helmuta a June, kde by bydleli, kdykoliv by se vypravili právě do Berlína, do své nově budované nadace. Nikdy se do něj ale nepodívali, protože Helmut Newton zemřel ještě předtím, než oficiálně vznikla. V roce 2005 se tak z tohoto bytečku stal výstavní prostor s díly June Newton, později se přidala i díla jejich přátel-fotografů, například Grega Gormana, Jeana Pigozziho nebo Angela Marina. Zároveň se zde vystavovala i malá soukromá sbírka fotografií manželů, která v roce 2019 také doputovala z Monaka do berlínského archivu nadace Helmuta Newtona.


Helmut Newton Foundation najdete jen pár kroků od nádraží Zoologischer Garten (ano, toho, podle něhož je pojmenována kniha My děti ze stanice Zoo).


KDE: Helmut Newton Foundation (Berlin)
KDY: výstava potrvá do neděle 21. 1. 2024
Více se dozvíte na oficiálních stránkách nadace.


Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

FOLLOW @ INSTAGRAM