Divadlo

Zamilovaný Pravomil hodně trpěl a odplaty se nedočkal

Divadelní hra Pravomil je adaptací stejnojmenného románu Petra Stančíka. Jenže zatímco kniha je určena hlavně pro milovníky české historie a historie nacistických a komunistických zločinů, divadelní hra může pohltit mnohem širší obecenstvo. Pravomil Raichl totiž nebyl jenom bojovníkem proti fašismu a komunismu, ale hlavně obyčejný člověk, který, zdá se, život spíš protrpěl, než prožil.


Dokument, muzikál a hra v jednom

Pravomil není úplně tradiční divadelní hra. Ačkoliv by se to vzhledem k tématu nabízelo. Režisér Tomáš Dianiška chtěl ovšem z obyčejné hry udělat něco víc. Tak mají diváci pocit, že sledují něco mezi dokumentárním filmem, muzikálem a divadelní hrou. Dvouhodinová románová adaptace uteče jako voda. Smějte se, možná občas pláčete a hlavně se vám ježí všechny chlupy na těle.

Pravomil Raichl byl hrdinou. Nezalekl se nacistů ani komunistů. Přežil sibiřský lágr a to hlavně díky generálovi Heliodoru Píkovi. Ten byl později zavražděn na základě vykonstruovaných soudních procesů, v jejichž čele stál soudce Karel Vaš. I Pravomil Raichl byl odsouzen k popravě, ale podařilo se mu uprchnout a emigroval do USA. Dlouhá léta čekal na odplatu. Chtěl se Karlu Vašovi pomstít, jenže osud všechno zařídil jinak.


Od narození až po konec

Prostřednictvím divadelní hry sledujeme celý Pravomilův život – jeho narození a otcův první zápis do deníku, který mu později věnuje, aby si do něj všechno zaznamenával, poznáváme ho jako zamilovaného mladíka, odvážného důstojníka i životem vyčerpaného starce. Osobou Pravomila Raichla se mimo jiné inspirovali například i tvůrci oceňovaného filmu Staříci.

KDE: Divadlo v Dlouhé (Praha)
KDY: premiéra 18. března 2022
Více se o divadelní hře a termínech představeních dozvíte na oficiálních stránkách divadla.


Foto: Divadlo v Dlouhé

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

FOLLOW @ INSTAGRAM