PozvánkyVýstavy

Do Národního muzea zavítal významný kus starověkého Egypta

Sluneční králové. Tak je nazvána výstava, která aktuálně probíhá v historické budově Národního muzea. Návštěvníci tak mají jedinečnou šanci zhlédnout vzácné artefakty ze světových muzeí.


Zavítejte do chrámů egyptských panovníků

Jako sluneční králové jsou označováni panovníci, kteří vládli starověkému Egyptu v 5. dynastii, tedy mezi lety 2435 př. n. l. až 2306 př. n. l., a jenž jsou spjati s rozsáhlou archeologickou lokalitou zvanou Abúsír. Právě na tomto území se totiž nachází pohřebiště králů se třemi pyramidami. Nyní máte možnost prozkoumat, co archeologové v hrobkách našli, nejen díky vystaveným předmětům, ale také s pomocí audiovizuálních záznamů. Podíváte se tak například do zádušního chrámu krále Sahurea nebo do nejvýznamější části slunečního chrámu krále Niuserrea.


Artefakty zapůjčily Egyptské muzeum v Káhiře, Velké egyptské muzeum v Gíze, muzea v Berlíně, Hannoveru, Lipsku nebo Frankfurtu nad Mohanem. A jaké zde vystavené kousky patří mezi ty nejvzácnější? Jednoznačně jde o sochu panovníka Raneferefa a rozsáhlý soubor soch z hrobek princezny Šeretnebtej a písaře Nefera.


Výstava potrvá do 7. února 2021.

KDE: Národní muzeum – historická budova
KDY: do neděle 7. 2. 2021
Více informací o výstavě najdete ZDE.


Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

FOLLOW @ INSTAGRAM