Největší justiční omyl devatenáctého století. Tak by se dalo nazvat odsouzení Alfreda Dreyfuse za velezradu. A právě toto historické téma se rozhodl polský režisér Roman Polanski převést na filmové plátno.
Čtyřicet let uprchlíkem
Jeho nejnovější snímek Žaluji! právě míří do kin a ještě před svým uvedením vzbudil nemálo kontroverzních reakcí. Někteří snímek ignorují, jiní ho vyloženě sabotují, další se na něj zase naopak těší. Nemůže za to téma filmu, ale samotná osoba Romana Polanského. Kdo o skandálu, jenž ho provází už více než čtyřicet let, vůbec nic neví, tady je malé shrnutí.
V roce 1977 se Roman Polanski, tehdy už známý a celosvětově úspěšný režisér polského původu, dopouští něčeho, co mu dodnes vyčítá a zazlívá celý svět. Má pohlavní styk se třináctiletou dívkou, a přestože tvrdí, že nevěděl, kolik jí je, a že nebyla panna, což se prokázalo, ve veřejném mínění mu to příliš nepomůže. Odpor k jeho osobě nezmírní ani fakt, že dotyčná dívka se svou matkou tou dobou navštěvuje divoké večírky, kterých se účastní bohatí a vlivní Američané, hlavně proto, aby svou dceru proslavila coby modelku. A to možná za každou cenu. Polanski je v Americe zatčen a obviněn ze znásilnění a pochopitelně i ze sexu s nezletilou. Jeho advokáti však se soudcem uzavřou dohodu, Polanski se přizná jen k sexu s nezletilou, nikoliv k tomu, že by došlo ke znásilnění, a zavřou ho na pouhých devadesát dnů. Nakonec ale soudce dohodu popírá a Polanski prchá ze zámoří do Evropy, kde žádá o francouzské občanství. Dostane ho.
Stíhán nacisty, zmlácen sadisty
V pozdějších letech Spojené státy žádají o vydání Polanského Francii, ale též Kanadu, Brazílii nebo Thajsko. Ovšem režisér je na útěku dodnes. Do Ameriky se vrátit nemůže. Během svého života, především v raném dětství a dospívání, ovšem prožívá i další těžkosti. Matku se sestrou nacisté odvlekli do koncentračního tábora, on plynové komoře jen o vlásek unikl. Pak ho Němci málem zastřelili. Napotřetí se stal terčem násilníka, který ho zkopal tak surově, až mu lékaři museli do zad voperovat kovovou destičku. Nakonec se stal ale oceňovaným režisérem, který získal Oscara za snímek Pianista (2002) nebo Zlatý glóbus za film Čínská čtvrť (1974) a Tess (1979) za nejlepší cizojazyčný film.
Manželku mu zabily „Mansonovy děti“
Za nejtragičtější událost ovšem dozajista všichni včetně samotného Polanského považují to, které ho, respektive jeho ženu, postihlo, když byl na vrcholu slávy. V roce 1969 se jeho manželka, herečka Sharon Tate, která čeká s Polanským miminko, stane obětí klanu fanatika a zločince nechvalně známého pod jménem Charles Manson. Sharon Tate tak společně s nenarozeným dítětem umírá. Vrazi jí uříznou ňadro a její krví napíšou na dveře slovo „prase“. Z Polanského se stává úplně jiný muž. Zdrcený opouští Ameriku. Tehdy ovšem netuší, že až ji bude o osm let později opouštět podruhé kvůli trestnímu stíhání za znásilnění, bude to už nejspíš napořád.
Své kariéry se ale nevzdává. Jeho posledními úspěšnými filmy jsou například Muž ve stínu (2010), Bůh masakru (2011) či Venuše v kožichu (2013). Na jeho nejnovější snímek Žaluji! (2019) si nyní můžete zajít do kina.
Kniha versus film
Žaluji! není jen název filmu, ale také stejnojmenný pamflet, dopis z roku 1898, adresovaný samotnému francouzskému prezidentovi, který napsal francouzský spisovatel Émile Zola, a jenž byl otištěn francouzskými novinami. Tímto textem Zola vyjádřil svůj nesouhlas s postupy a nekalými praktikami některých nejvyšších představitelů francouzské armády, jimiž neprávem dostali do vězení francouzského důstojníka Alfreda Dreyfuse. Na základě zfalšovaných důkazů ho odsoudili za velezradu a vyhnali na Ďáblův ostrov ležící poblíž Francouzské Guyany. Roman Polanski se rozhodl zfilmovat Dreyfusovu aféru tak, jak ji podal spisovatel Robert Harris ve své knize Důstojník a špeh. Jak to tak ale bývá, film je jen velmi zkrácenou verzí této knihy. Což je ovšem pochopitelné. Film vám možná dá jakýsi nástin toho, jak celá více než deset let trvající aféra probíhala, ale v mnohém se může divák Dreyfusovou aférou nepolíbený, ztrácet.
Doporučuji vám proto obojí. Podívejte se na film a pak si přečtěte knihu. Garantuji vám, že i když budete znát rozuzlení (což je jedno, protože je všeobecně známé, a jestli vám ne, klidně si o něm přečtěte třeba na Wikipedii), budete hltat každé slovo.
Pokud jste z Prahy, zajděte si na film Žaluji! do vršovického Kina Pilotů. Proč? Protože je to moje srdcovka. Je malé, se třemi sály, útulné, prodávají tu dobré víno, které si můžete vzít na promítání, a navíc to mám z domova patnáct minut pěšky. Tak přeji krásný filmový zážitek 🙂
Foto: Pilot film
Napsat komentář