e
e
e
e
e
e
PozvánkyVýstavy

Helmut Newton povýšil erotiku na umění

Ne z každé výstavy jsem nadšená a rozhodně nemám potřebu o každé psát. Tahle je ale jiná. Je o německo-australském kontroverzním fotogafovi, jeho tvorbě, která dodnes hýbe světem, a tvorbě jeho současníků. A hlavně, je o erotice, nahých ženách, o tom, že skutečně existuje rozdíl mezi vulgaritou a uměním.


Newton a jeho současníci

Výstava Helmut Newton in Dialogue není nijak rozsáhlá, ba naopak, Newtonových fotek tu najdete poskrovnu. Výstava totiž rovněž mapuje fotografická díla jeho současníků, jako je například Tono Stano a Gábina Fárová, s nimiž věhlasný fotograf ke konci osmdesátých let při návštěvě Prahy spolupracoval. Také zde najdete díla jeho největších inspiračních zdrojů, kterými byli zejména Erwin Blumenfeld nebo Fratišek Drtikol.


Žádné lascivní fotografie

Newton je známý zejména pro své portrétní a módní fotografie a také díky fotografickým aktům, díky kterým ho jedni zbožňují, druzí ho právě kvůli nim odsuzují. Jeho díla se pohybují na tenké hranici mezi kontroverzí, tajemnem a erotikou. Nikdy však nezobrazuje nahé ženy tak, aby provokoval nebo snad vytvářel dojem lascivních fotografií. Naopak. Newton si pečlivě vybírá prostředí, kompozici i ty nejjemnější detaily, aby z každé fotografie bylo patrné, za jakým účelem ji vytvářel a co má zobrazovat.


Proslul fotografiemi pro Vogue

Helmut Newton se narodil v roce 1920 v Berlíně a je známý především tím, že posunul význam a roli módní a portrétní fotografie, respektive zcela změnil její podobu, posunul ji k mnohem obecnějším vyjádřením a hodnotám. Uznávaným fotografem se stal ale zejména díky focení pro pařížskou, australskou a londýnskou mutaci časopisu Vogue. Kromě profesionálních modelek však fotil taktéž umělce jako módního návrháře Karla Lagerfelda, herečku Sigourney Weaver nebo malíře Andyho Warhola. I tyto fotky na výstavě, která se koná v pražském Museu Kampa, uvidíte.

 

KDE: Museum Kampa

KDY: do pondělí 28. 10.

 

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

FOLLOW @ INSTAGRAM