FilmRozhovory

Milan Hain: „Film noir je vysoce návykový.“

Tento týden, přesněji od čtvrtka 22. srpna do neděle 25. srpna, se na hradě Křivoklát koná Noir Film Festival, který rok od roku láká čím dál více filmových nadšenců. Na co se letos můžeme těšit a proč byste na festivalu neměli chybět, na to jsem se ptala dramaturga festivalu Milana Haina.

 

Pro toho, kdo o festivalu nikdy neslyšel. Co znamená noir a co je Noir Film festival?

Film noir (francouzsky černý film) je pojmenování pro skupinu filmů, které disponují ponurou atmosférou a zpracovávají témata zločinu, vášně nebo posedlosti. Původně byly takto označeny americké filmy ze 40. a 50. let – často detektivky, ale i příběhy vyprávěné z perspektivy zločinců. Stačí si představit spoře osvětlenou zapadlou uličku v nějakém americkém velkoměstě, po které kráčí drsný chlapík v baloňáku, s kloboukem na hlavě a cigaretou v ústech, nebo poloilegální noční klub, ve kterém vystupuje svůdně oděná femme fatale. Ve skutečnosti je to ale samozřejmě složitější. Dnes má termín film noir mnohem širší uplatnění, než když se poprvé objevil, i na to náš festival upozorňuje. Naším cílem je vracet se každý rok ke klasickým hollywoodským noirům a zároveň objevovat překvapivá spojení například v současné kinematografii.

 

Proč se koná zrovna na Křivoklátu?

S nápadem pořádat filmový festival v prostorách středověkého hradu přišel náš ředitel Vítek Grigartzik. Hradní prostředí dodává projekcím správně tajemnou atmosféru a pro návštěvníky to je vybočení ze stereotypu, protože filmy většinou sledují doma nebo v klasických kinech. První ročník se konal na hradě Kokořín, od roku 2014 jsme na Křivoklátě, který nám poskytuje pohodlné zázemí.

 

Kdo je Vítek Grigartzik? Můžeme ho znát i odjinud než jen ve spojitosti s festivalem?

Vítek je zakladatel a ředitel Noir Film Festivalu. V minulosti se například podílel na chodu Era ART klubu v Praze, kde se zrodil nápad na náš festival.

 

Co všechno na návštěvníky během festivalu čeká?

Máme připraveny projekce více než třiceti filmů, které jsou rozděleny do osmi programových sekcí. Divácky atraktivní jistě bude kolekce lupičských noirů, kam jsme zařadili například Kubrickovo Zabíjení. V rámci tradiční retrospektivy se zaměříme na legendárního Fritze Langa, od kterého uvedeme celkem šest titulů pokrývajících dvacet let jeho kariéry. V samostatné sekci se podíváme na prapočátky filmu noir a jakési exotické okénko zajistí výběr japonských noirů z 50. a 60. let. Uvedeme i několik novinek – například slovenské kriminální drama Ostrým nožom nebo krátkometrážní Případ uneseného slavíka, který až z Austrálie přijede představit jeho režisér. Chybět nebude ani doprovodný program, v pátek večer se například uskuteční dvojkoncert zpívající pianistky a skladatelky Beaty Hlavenkové a violoncellistky a písničkářky Doroty Barové.

 

Letos je to už sedmý ročník. Žánr noir má zřejmě dost příznivců…

Nikdy nebudeme masovou akcí, ale na nezájem diváků si nemůžeme stěžovat. Za několik let existence jsme, myslím, vybudovali fungující značku, která si dokázala na tuzemské festivalové mapě najít své místo. Kromě věrných návštěvníků, kteří nás podporují třeba už od prvního ročníku, se každý rok přidá několik nových nadšenců a z toho máme velkou radost.

 

Na jaké filmy byste diváky pozvali letos?

Byl bych špatný dramaturg, kdybych nebyl přesvědčený o kvalitách každého filmu, který uvádíme. Mezi mé osobní favority ale patří Rebecca, kterou ve spolupráci s Bontonfilmem vydáváme i na blu-rayi (což je příležitost pro ty, kteří se na projekci nedostanou), nebo Modrá dahlia podle původního scénáře spisovatele Raymonda Chandlera, tvůrce postavy soukromého detektiva Philipa Marlowa.

 

Každý rok si zvete na festival i hosty. Na koho se můžeme těšit letos?

Přijede například Václav Marhoul, který osobně uvede ukázky z filmu Nabarvené ptáče a následně se zúčastní moderované besedy, nebo Jan Hřebejk, kterému v pátek před večerní projekcí předáme výroční cenu Noirové oko. Oba patří k dlouholetým podporovatelům naší akce, čehož si velmi vážíme.

 

Kdo za festivalem stojí? Kdo ho zaštiťuje?

Festival pořádá neziskový spolek EKOFEST a stojí za ním malá skupina nadšenců, kteří na něm pracují ve svém volném čase. Nad sedmým ročníkem převzali záštitu Ministerstvo kultury ČR a hejtmanka Středočeského kraje Ing. Jaroslava Pokorná Jermanová.

 

Promítají se na festivalu jen staré filmy nebo zařazujete i nové, například neo-noirové filmy?

Každý rok se v programu objevují i filmy novějšího data – úplné novinky nebo snímky vyrobené po roce 1960, který bývá označován za mezník tradičního filmu noir. Vedle už jmenovaných letos uvedeme například Gaunery, celovečerní debut Quentina Tarantina, který teď slaví úspěch s Tenkrát v Hollywoodu.

 

I barevný film tedy může být označován za noir?  

Film noir nemá jasně vymezené hranice, každý může jeho podstatu hledat trochu někde jinde. Pokud je pro vás hlavním kritériem poetika založená na černobílém obrazu, budete asi myšlenku barevného filmu noir přijímat jen s obtížemi. My ale razíme méně exkluzivní definici a už od prvního ročníku promítáme i filmy v barvě. I ty totiž podle nás dokážou vytvořit skličující atmosféru, bez které si film noir nedokážeme představit. Příkladů barevných noirů je spousta – od Smrtelného hříchu z roku 1945 přes Čínskou čtvrť Romana Polanského až po nedávnou Záhadu Silver Lake.

 

Co konkrétně je náplní vaší práce?

Společně s Janou Bébarovou sestavujeme jako dramaturgové filmový program, píšeme texty do katalogu, komunikujeme se zástupci médií a přímo na místě potom zajišťujeme úvody ke všem projekcím. Vzhledem k tomu, že je nás v týmu opravdu málo, se ale na chodu festivalu podílíme i jinými způsoby – například přípravou grantových žádostí nebo komunikací s hosty a partnery.

 

Kolik se vás tedy na festivalu podílí?

Během roku je nás asi pět, ale jak se termín festivalu blíží, tým se postupně rozšiřuje, protože je nutné připravit titulky, komunikovat s hosty, zpracovávat rezervace na projekce, zajistit technické zázemí a podobně. Přímo na hradě tvoří štáb přibližně patnáct lidí.

 

Kdybyste měli na festival nalákat člověka, který nikdy žádný noir film neviděl, co byste mu řekli?

Že film noir je vysoce návykový a kde jinde začít „závislost“ než na místě k tomu stvořeném. Noir Film Festival je přehlídka s jedinečnou atmosférou a unikátním programem a nejlepší způsob, jak se o tom přesvědčit, je v termínu 22. až 25. srpna dorazit na Křivoklát.

 

CO: Noir Film Festival

KDE: hrad Křivoklát

KDY: čtvrtek 22. až neděle 25. 8.

Oficiální stránky festivalu najdete ZDE.

Foto: Noir Film Festival

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

FOLLOW @ INSTAGRAM