První festivalový večer zahájil dokument z Ukrajiny, který zachycuje první týdny války. Snímek s názvem Překonat temnotu přijela představit jeho producentka Olha Beschmelnycinová a jeden z režisérů Jehor Trojanovskij. Ale tento dokument není jediným, který byste měli vidět.
75 celovečerních dokumentů a něco k tomu
Pořadatel festivalu, organizace Člověk v tísni, si připravil vskutku bohatý program. Tématem letošního 25. ročníku je Cena bezpečí, které souvisí nejenom s klimatickou změnou nebo energetickou krizí, ale také se sociálními nejistotami. Během festivalu se bude promítat hned sedmdesát pět celovečerních dokumentů a deset snímků ve virtuální realitě.
Filmy jsou rozděleny do sedmi sekcí – jedna se zaměřuje na Ukrajinu, další jsou pojmenovány Nová božstva, Síla žen, Udržitelnost, Vztahy, Vykořenění a Sítě. Festival ovšem nezapomíná ani na děti, těm je věnováno hned pět krátkých filmů a několik školních promítání.
Vražda novináře, drogově závislí, ženy v Islámském státě a hodně umění
Pokud jste ještě neviděli snímek Kuciak: Vražda novináře, pak tak můžete učinit nyní. V únoru 2018 byl zavražděn slovenský novinář včetně jeho partnerky a rázem na Slovensku propukají největší protesty, které se kdy v této zemi konaly. Kdo se zajímá o současné umělce a umění a rád by věděl, jestli se dá v dnešním světě uměním uživit, možná by se mu mohl líbit dokument Apolonia, Apolonia, který vypráví příběh francouzské malířky Apolonie Sokol. Rolí žen v Islámském státě se zase zabývá dokument Dohazovačka. O drogově závislých lidech pojednává dokument Jak zachránit mrtvého přítele režisérky jménem Marusja Syroječkovskaja. Zajímavých dokumentů je ale celá řada. V Praze se na ně můžete přijít podívat do kina Světozor, do Galerie Lucerna, do kina Atlas, Evald nebo Oko.
Festival Jeden svět v Praze potrvá do 30. března a v dalších dvaceti sedmi městech po celém Česku do 2. dubna. Online se pak můžete na dokumenty podívat od 2. do 16. dubna.
Foto: Facebook Jeden svět
Napsat komentář