Česká republika poprvé hostí díla belgického umělce Filipa Dujardina. Kdo to je, říkáte si? Umělecký fotograf se specializací na architekturu. Architektuře se ale věnuje i jinak – prostřednictvím koláží, které nás donutí se ptát. Kde to je? Co to je? Co by to asi tak mohlo být?
Popusťte uzdu svého chápání a vnořte se do světa na pomezí fikce a reality
No ne, vážně. Zkuste se zadívat na kteroukoliv z vystavovaných koláží a zeptejte se sami sebe – je to fikce, nebo je to doopravdy? Výstava v Domu umění v Českých Budějovicích se dotýká univerzálnosti architektury, její typologií i historickými odkazy. Jednotlivé koláže jsou tvořeny fotografiemi a sochařskými i prostorovými intervencemi. Mohlo by něco takového skutečně stát? A kde? Je možné v architektuře propojovat nové a staré? Samozřejmě, to známé i ze současné architektury, ale budeme-li to brát doslova – je možné, aby měla stará roubenka podobu mrakodrapu? Může být ocelová konstrukce tvořena architektonickými prvky ze starověkého Řecka?
Někdy je méně více
Výstava je to poněkud útlá, ale o to intenzivněji máte možnost věnovat se jednotlivými dílům. Pokud pak dostanete chuť podívat se Dujardinovi na zoubek ještě o něco víc, doporučuji vyhledat si jeho další digitální koláže sestávající z fotografií skutečných budov z rodného Gentu, z nichž vytvářel surreálné obrazy staveb. Ty pak přesvědčivě zasazoval do krajiny.
KDE: Galerie současného umění a architektury České Budějovice
Výstava potrvá do 31. 12. 2022.
Více se dozvíte na oficiálních stránkách galerie.
Foto: archiv
Napsat komentář