DivadloPozvánky

Listopad + Prosinec: Do divadla na…?

Listopad jsme vynechali, ale nebojte, o nic nepřijdete. Níže najdete zajímavé divadelní premiéry jak z listopadu, tak i z prosince. Tak neváhejte a kupte si vstupenky na představení ještě dnes.


Medvěd s motorovou pilou

Autorská koláž vycházející z povídek finské prozaičky a dramatičky Rosy Liksom je plná černého humoru a astronomického nadhledu. Jednou z hlavních postav je policista, který má dvě promile alkoholu v krvi a sotva zvládne dojet na místo činu. Pak tu máme vyhořelého kněze, kterého už nebaví poslouchat všednodenní hříchy, nebo nejtlustší ženu Finska, která je na své tělo náležitě hrdá.

KDE: Divadlo Na zábradlí (Praha)
KDY: premiéra 4. listopadu 2022


Poslední kapitola dějin světa

Divadelní hra vychází z rozhovorů, které režisérka a dramatička Katharina Schmitt vedla s herci v Praze a Berlíně na podzim roku 2021. Dále vychází z eseje Heinricha von Kleista O loutkovém divadle, v němž autor popsal utopii, v níž loutka převezme práci herce.

KDE: Studio Hrdinů (Praha)
KDY: premiéra 6. listopadu 2022


Vykouření

Tohle je hra, která má za cíl očistit se. Očistit se od kauzy, která zmítala Českou republikou, a která se týkala Ježíše a muslimky. Divadelní hra provokovala, Ježíš znásilňoval muslimku přímo na jevišti. Teď to bude jiné, ale opět provokativní.

KDE: Divadlo Husa na provázku (Brno)
KDY: premiéra 11. listopadu (2022)


Okupace

Představení vychází z oceňovaného českého filmu. Děj probíhá za normalizace na jevišti okresního divadla. Uprostřed noci se koná generální zkouška nové hry na motivy Fučíkovy Reportáže psané na oprátce. Atmosféra houstne. Představení nejspíš nedopadne dobře. V tom se na jevišti objeví opilý důstojník okupační armády.

KDE: Divadlo Bez zábradlí (Praha)
KDY: premiéra 28. listopadu 2022


Senses

Soubor Cirk La Putyka připravil novou inscenaci oslavující svou bohatost a pestrost. Představení kombinuje nejrůznější styly a žánry cirkusového umění, od minimalismu až po tradiční šaškárny ze středověkých tržišť.

KDE: Jatka78 (Praha)
KDY: premiéra 2. prosince 2022


Transky, body, vteřiny

Tohle je groteskní leporelo o československé atletické rekordmance Zdeně Koubkové. Seznamte se s příběhem, který ve třicátých letech šokoval celý svět.

KDE: Západočeské divadlo v Chebu
KDY: premiéra 9. a 10. prosince 2022


Babyboom

Píše se dvacátý pátý prosinec. Jsme v porodnici. Tři páry jsou v očekávání. Zdravotní sestra vnáší mezi přítomné místu klidu pořádný neklid. Nastávající matky panikaří. Otcové mají vlastní taktiku, jak (ne)zvládnout situaci. Tragikomedie pokládá otázky, co znamená mít dítě, nebo jestli je vůbec záhodno do dnešního světa dítě přivést.

KDE: Činoherní klub (Praha)
KDY: premiéra 9. prosince 2022


Prašina

Nejspíš vám název něco říká. Ano, divadelní hra je adaptací úspěšného bestselleru. Prašina je tajuplné místo v Praze, v němž nefunguje elektřina. Lampy tu nesvítí, tramvaje nejezdí, mobil zůstává bez signálu. Zastavil se tu čas a to je skvělá příležitost vydat se po tajemstvích minulosti.

KDE: Klicperovo divadlo Hradec Králové
KDY: premiéra 10. prosince 2022


Na co se můžete podívat online?

Máte-li předplacenou streamovací platformu Dramox, pak vás určitě zajímá, co nového na ní najdete.


Mein Švejk

Úspěšná inscenace Divadla Husa na provázku má podobu pořádné akční podívané. Hlavního hrdinu ztvárnil Dalibor Buš, držitel Ceny Thálie 2022.


Selský baroko

Divadelní hra podle stejnojmenné knihy Jiřího Hájíčka, která získala v roce 2006 cenu Magnesia Litera, z repertoáru Jihočeského divadla vypráví o genealogovi Pavlu Straňanském, který sestavuje rodokmeny, obvykle pro zámožné emigranty. Jednoho dne dostane neobvyklou zakázku. Ta ho přivede k detektivnímu pátrání po udáních, která v padesátých letech dostala několik jihočeských sedláků do vězení.


Zimní pohádka

Tu ale dětem nepouštějte. Ansámbl Dejvického divadla se pustil do psychothrilleru o lásce, žárlivosti a důsledcích unáhlených činů.


Foto: Medvěd s motorovou pilou, 2media.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

FOLLOW @ INSTAGRAM