audioknihyRecenze

K poslechu: Terror

Horor založený na skutečných událostech, v němž vystupuje tajemné monstrum, které zabíjí na potkání? To je něco pro mě! Číst však bichli o více než šesti stech stranách se mi nechtělo, a tak jsem sáhla po audioknize.


Chlad střídá napětí, strach střídá děs a hrůza

Ani poslech však není krátký. Audiokniha má necelých třicet šest hodin. Avšak jakmile jednou začnete poslouchat, budete poslouchat až do poslední minuty. Tedy abych byla přesná, začátek není úplně strhující, je naopak velmi pozvolný. Ale právě díky tomu dokáže v posluchačích naladit tu správnou atmosféru. Přiznávám se raději dobrovolně – první tři, čtyři, možná pět hodin jsem poslouchala jen proto, abych se dočkala příšery a té pravé hororové atmosféry. Kniha totitž není založená jen na hororových pasážích, ale zejména na popisech a retrospektivě. S přibývajícími přečtenými stránkami se ale děj stává živějším. Pasáže vystavěné na skutečných historických událostech ovšem zůstávají, neboť to, co se odehrává na stránkách knihy Terror Dana Simmonse, potažmo v audioknize načtené skvělými herci Martinem StránskýmVladimírem BenešemDavidem NovotnýmIvanem Luptákem a dalšími, se skutečně stalo. Vypráví o tragédii nikdy neobjasněné. 


Bájný netvor povstal

Terror a Erebus byly britské lodě královského námořnictva, které v roce 1845 podnikly průzkumnou plavbu, aby našly takzvanou severozápadní cestu, díky které by obepluly Ameriku ze severu a dostaly se z Atlantského do Tichého oceánu. Jenže obě lodě uvíznou mezi ledovci v arktické oblasti. Erebu velel kapitán John Franklin, Terroru kapitán Francis Crozier. Expedice skončila obrovským neštěstím, dodnes však nikdo neví, co se přesně s loděmi a jejich posádkami stalo. Svou verzi příběhu popisuje kapitán Crozier a další členové posádky. Dozvídáme se tak, že námořníci trpěli nejen hlady a žízní, ale také kurdějemi. A aby toho nebylo málo, autor knihy, Dan Simmons, je nechává pronásledovat bájnou stvůrou z inuitských mýtů, která dokáže roztrhat lidské tělo k nepoznání.

Z knihy na vás bude útočit chlad, beznaděj, zoufalství i obrovský strach. Temný hudební doprovod všechny tyto pocity jen umocňuje. Za téměř divadelní zážitek můžeme poděkovat všem hercům, kteří knihu načítali, za napínavý a zajímavý příběh blahořečme samotného autora knihy, který je v žánru hororu neopomenutelnou osobností.


Stopáž: 35 hodin 51 minut
Audioknihu si můžete pořídit ZDE.


Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

FOLLOW @ INSTAGRAM