FilmPozvánky

Které filmy uvidíte na festivalu Filmasia 2018?

Těšíte se na festival Filmasia, ale stále se nemůžete rozhodnout, na který film zajít? A víte vůbec, o čem letošní snímky jsou? Ne? Pak čtěte dál.

Den první

Festival orientující se na význačné adaptace knih z Číny, Jižní Koreje a Japonska nabídne ve čtyřech dnech hned šest filmů. Festival zahájí 6. prosince v pražském kině Lucerna snímek Kronika obchodníka s krví. Ten je adaptací čínské novely Dva liangy rýžového vína. Režie se ujal Ha Jeong-woo, jehož mohou návštěvníci znát z předchozích ročníků festivalu – objevil se totiž ve filmech Komorná nebo Berlínská mise.

Den druhý

Další snímky se promítají v kině Ponrepo a hned den po zahájení, tedy 7. prosince se můžeme těšit na korejskou adaptaci knihy Vegetariánka. Talentovaný režisér Lim Woo-seong příběh převyprávěl jako cronenbergovský horor těla, který otevřeně rozkrývá submisivní postavení žen v jihokorejské společnosti a v žádném ohledu nezaostává za předlohou vítězky Mezinárodní Man Bookerovy ceny Han Kang. Po projekci bude následovat diskuze s překladatelkou Vegetariánky Petrou Ben Ari.

Den třetí

V sobotu 8. prosince se přesuneme z Koreje do Číny. Na 35 mm filmovém pásu dorazí čtvrtý celovečerní film legendárního čínského filmaře Zhanga Yimoua Zavěste červené lucerny. Sofistikovaná adaptace Su Tongovy novely Manželky a konkubíny byla v devadesátých letech nominována na Oscara, vyhrála prestižní cenu BAFTA a posbírala desítky ocenění po světových festivalech. Kontinuitu velkých tvůrců udrží tentýž den od 19:30 film Touha, opatrnost od Anga Leeho. V napínavém a dráždivém snímku se objeví hongkongská hvězda Tony Leung (Volavka, Velmistr) a oslnivá Tang Wei (Zlatý věk). Oba dva filmy budou doprovázeny diskuzemi s překladatelkou jejich předloh Zuzanou Li.

Den čtvrtý

Festival zakončí v neděli 9. prosince mezinárodní hit Vzplanutí. Festival bude tematicky uzavírat snímek o mladém spisovateli, který se setkává s tajemnou dívkou z mládí, a ještě tajemnějším elegánem Benem. Držitel mnoha významných ocenění Lee Chang-dong se po osmi letech vrátil k filmové režii a na letošním festivalu v Cannes získal prestižní cenu kritiků FIPRESCI. Zároveň si Vzplanutí odneslo nejvyšší kritické hodnocení v dějinách přehlídky. Tato volná reinterpretace povídky Barn Burning od Harukiho Murakamiho se velmi rychle stala jedním z nejoceňovanějších a nejpodnětnějších filmových zážitků letošního roku. V roli tajemného Bena si diváci mohou vychutnat fenomenálního Stevena Yeuna známého ze seriálu The Walking Dead. Vzplanutí je dozajista tím nejvýraznějším asijským filmem letošní sezóny a opravdovou událostí. I poslední projekci doprovodí diskuze, tentokrát s dvorním překladatelem děl Harukiho Murakamiho Tomášem Jurkovičem, moderovat ji bude filmový kritik Pavel Sladký.

Festival pořádá společnost Axman Production za podpory Ministerstva kultury a zastupitelských úřadů.

KDE: kino Lucerna + kino Ponrepo

KDY: čtvrtek 6. 12. až neděle 9. 12.

Více o festivalu najdete ZDE.

Foto: Filmasia

Text: Filmasia, Michaela Dočkalová

Foto z filmu Kronika obchodníka s krví

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

FOLLOW @ INSTAGRAM