FilmRecenze

Oppenheimer je film desetiletí?

Upřímně, do kina v posledních letech moc nechodím. Ale tento týden jsem vyrazila. Jen tak, bez jakýchkoliv očekávání. A zrovna na Oppenheimera. Film o vědci, který vynalezl atomovku. To zrovna pro mě není úplně nejzáživnější téma. Z kina jsem ale odcházela s pocitem, že poslední tři hodiny jsem nemohla strávit líp.


Chybělo málo a zničil celý svět

Robert Oppenheimer byl vědec, teoretický fyzik židovského původu, který se dostal do Ameriky díky tomu, že jeho otec a matka v roce 1888 emigrovali z Německa. Během druhé světové války byl pověřen vedením výzkumné skupiny v Los Alamos, nově vybudovaném městě uprostřed ničeho, respektive v Novém Mexiku, jejímž cílem mělo být vyvinou atomovou bombu dřív, než se to podaří Němcům. Věřil, že právě jaderná zbraň umožní nastolit celosvětový mír.

Jak asi všichni dobře víme, jadernou bombu skutečně vytvořil, ale byl jen malý krůček od toho, aby zničil celou planetu. Ostatně scéna, při níž nechá pár desítek kilometrů od Los Alamos vybuchnout zkušební atomovku, se zapíše do dějin kinematografie. Na to vsadím, co chcete. Ano, teď možná spoiluju, ale tajit, jestli atomovka skutečně spatřila světlo světa, či nikoliv, mi připadá přitažené za vlasy. Navíc tady jde o úplně něco jiného. O samotnou osobu Roberta Oppenheimera, o muže, kterého v jednu chvíli vzývala celá Amerika, aby se ho následně snažila zničit.


Chce to Oscara, hodně Oscarů

Cillian Murphy, kterého určitě znáte z filmu Anthropoid nebo thrilleru Noční let, se pro tuhle roli narodil. Oppenheimer díky němu skutečně ožil a vy jen tři hodiny s otevřenými ústy sledujete příběh vědce, který navždycky změnil svět a pravidla válek. Možná to není ani film desetiletí, možná rovnou nového tisíciletí. Tohle je velkofilm, který si zaslouží Oscara a ne jednoho (jeden za režii a druhý za scénář, minimálně), zaslouží si ho hlavně Cillian Murphy, a zaslouží si především to, aby ho všichni viděli. Oppenheimer je nabitý akcí, neuvěřitelně rychlým dějovým spádem, tak silnými okamžiky, že při nich ani nebudete dýchat. Mistrně vystavěné dialogy jsou třešničkou na dortu. Režisér Christopher Nolan je génius. To ostatně dokázal už několikrát. Režíroval filmy jako Dunkerk, Interstellar, Temný rytíř povstal nebo Dokonalý trik. Tyhle filmy jsou skvělý, ale Oppenheimer je ještě o úroveň výš. Dokonalost celého filmu umocňuje i silné herecké obsazení. Oppenheimerovu manželku Kitty ztvárňuje Emily Blunt, Matt Damon je zase generálporučíkem Lesliem Grovesem, který velí projektu Manhattan, jenž měl za úkol vyvinout jadernou bombu. Robert Downey Jr. představuje filantropa a podnikatele Lewise Strausse, který nenávidí Oppenheimera víc než kohokoliv jiného. Menší roli dostal i Rami Malek, kterého všichni znají jako Freddieho Mercuryho z filmu Bohemian Rhapsody.

Oppenheimer je film, který musíte vidět. Za každou cenu. Důkazem toho je i fakt, že jsem napsala tenhle článek, protože o zbytečnostech nikdy nepíšu. Film měl premiéru ve čtvrtek 20. července.


Foto: Cinemart

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

FOLLOW @ INSTAGRAM