KnihyRecenze

Recenze: Hacknutá čeština

Humorné knihy většinou nečtu, není to můj oblíbený žánr. Ale po téhle jsem sáhnout musela. Týká se totiž našeho rodného jazyka, ale ne ve formě, kterou by každý předpokládal. Víte vy vůbec, kdo je senzidebil a co je selpíčko?

 

Dnešní doba je pro hračičky, jazykové hračičky

Hacknutá čeština: Neortodoxní slovník dnešní mateřštiny není knihou v pravém slova smyslu, je to slovník obsahující slova, která se objevila na internetu nebo třeba někomu vyšla z úst ve veřejné dopravě.

A teď k tomu, kdo je senzidebil. To jest člověk namlouvající si, že je sensibil. A co že to je selpíčko? Dámské selfie od pasu dolů. Ale co je `sory jako` snad víme všichni, ne? Ne? Ve slovníku Hacknutá čeština se dozvíte, že je to univerzální replika pro případy, kdy se mluvčímu nechce odpovídat na všetečný dotaz. Slova obsažená v této knize odráží naši aktuální politickou, společenskou, ekonomickou i kulturní situaci. U většiny slov se budete smíchy popadat za břicho, u některých se budete divit, jak něco takového někdo někdy mohl vůbec vymyslet.

K některým slovům najdete ve slovníku i kratší vysvětlivku, z jakého výroku dané slovo pochází. U všech je pak uvedeno, kdy bylo slovo použito (zřejmě) poprvé.

 

Slova dělají člověka

Autor knihy Martin Kavka přiznává, že odjakživa miloval slovníky. V roce 2008 pak začal sbírat slova, která v žádném slovníku tehdy nebyla. O rok později je začal vypouštět do světa a díky tomu vznikl web Čeština 2.0. Proč zrovna 2.0? Protože to prý v té době bylo moderní, všechno bylo 2.0. Web 2.0, svět 2.0, společnost 2.0 a tak tedy i čeština 2.0. Do slovníku ale nezařadil všechna doposud nasbíraná slova. Společně s lexikografem Michalem Škrabalem vybrali slova tak, aby byl slovník co nejpestřejší, aby posloužil jako zrcadlo dnešní doby, aby zde byla zastoupena nejen komická slova, ale i přejímky, slangové výrazy, profesionalismy aj.

 

Nadčasová zábava

Účel byl splněn. Kniha, ač velmi aktuální, neztratí nic ze své podstaty a komičnosti ani za patnáct nebo za třicet let. Vždycky bude odrážet dobu, v níž dnes žijeme. Je důkazem toho, že Češi jsou velmi vynalézavý národ, že si umí s češtinou hrát a dělat si legraci sami ze sebe i z okolního světa a to v době, kdy každý na něco nadává, každý je s něčím nespokojený.

Není to čtení na dlouhé večery, spíš vám poslouží k zaplnění času při jízdě tramvají nebo jako zdroj zábavy s přáteli nad půllitrem piva. Kromě slz od smíchu vám ale způsobí ještě něco víc. Rozšíří vaši slovní zásobu minimálně o tři tisíce nových výrazů.

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

FOLLOW @ INSTAGRAM