KnihyRecenze

Recenze: Houellebecq

Toto je neautorizovaná biografie jednoho z nejúspěšnějších francouzských spisovatelů současnosti. Pokud ho neznáte, nevadí. Jestli jste od něj četli všechno, ale o Michelu Houellebecqovi víte jen to, co vám prostřednictvím svých knih sám předložil, budete v šoku. Tohle je non-fiction kniha (Houellebecq by jistě nesouhlasil), kterou byste si rozhodně měli přečíst.


Lže, jako když tiskne

Narcistní člověk, prvotřídní lhář, skvělý spisovatel, ten, kdo nenávidí vlastní matku, sebestředný egoista, neúspěšný režisér. Michel Houellebecq (1956) by se dal popsat mnoha výrazy, ale jen jejich kombinací vystihnete jeho osobnost přesně. Jako by snad byl rozpolcenou duší, která celý život hledá, kým je, nebo kým chce být. Michelu Houellebecqovi nemůžete věřit ani nos mezi očima, o čemž se sami přesvědčíte hned na prvních stránkách knihy. Vždyť lhal i o tom, kdy se skutečně narodil. Sám tvrdil, že se narodil v roce 1958, ale ve skutečnosti se narodil už v roce 1956.

Tvrdil, že matka zemřela, nebo že konvertovala k islámu. Ani jedno nebylo pravdou. Nařknul ji i ze spousty jiných šokujících věcí a lhal i ve svých knihách. Matku tím nenávratně poškodil. Jedinou ženu, kterou ve svém životě uznával a respektoval, byla jeho babička. Ženy, které po jeho boku stály jako partnerky, byly spíš jeho chůvami a poradkyněmi.


Nesnese kritiku ani nedostatek uznání

Houllebecq rád mluví a píše o sobě. Všechno, co kdy napsal, bylo o něm. I všechno, co kdy natočil, bylo o něm. Nemá rád, když se o něm nemluví, když ho někdo ignoruje. Jakmile si umyslí, že chce získat nějakou literární cenu, udělá všechno pro to, aby ji dostal. A když ji nedostane? Je hluboce uražen. Rád provokuje a je považován za rasistu, misogyna a šovinistu. Je jako malé dítě, neskutečně sečtělé, velmi literárně zdatné, ale musí se s ním jednat v rukavičkách. Jinak vás bez milosti semele tak, že navždycky budete do práce a z práce chodit kanály.


Demonpion u Houellebecqa neuspěl

Denis Demonpion (1967) nabídl Houllebecquovi, aby si knihu přečetl dříve, než vyjde. To však nejdiskutovanější spisovatel současnosti odmítl. Kniha poprvé vyšla v roce 2005 a v roce 2019 ji Demonpion aktualizoval. Ani tehdy ji spisovatel neviděl. Určitě by z ní ale nadšený nebyl, což si sám dokázal představit, a tak se jejího čtení raději vyvaroval. Přitom mapuje jeho život od mládí až po současnost, popisuje soudní spory, které se týkaly některých jeho děl a také podrobně líčí marketingové strategie, díky kterým byly autorovy knihy více či méně úspěšně dostávány na trh.

Demonpion v minulosti pracoval pro významná francouzská periodika Paris Match nebo Libération. Na kontě už má několik biografií, například biografii herečky a zpěvačky, která si nechala říkat Arletty, nebo amerického prozaika J. D. Salingera. V roce 2018 obdržel ocenění Prix Goncourt de la Biographie. Jeho bezpochyby nejslavnější knihou je ovšem publikace Houellebecq bez autorizace (2005).


Kniha Houellebecq vyšla v nakladatelství Odeon v roce 2021.


Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

FOLLOW @ INSTAGRAM