LifestylePozvánky

V Brně otevřela knihovna Milana Kundery

O víkendu, přesněji na apríla 1. dubna se v Brně otevřela Knihovna Milana Kundery. Právě v tento den totiž světoznámý spisovatel s českými kořeny oslavil 94. narozeniny. Nově otevřená brněnská knihovna tím vzdává Kunderovi hold a návštěvníci si tak kdykoliv mohou prohlédnout obrazy, dopisy i fotografie, které se jeho života týkají. Součástí knihovny je i víc než 3000 autorských publikací.


Zpátky v rodném městě

V Brně vznikla knihovna proto, že jde o Kunderovo rodné město. Bez darů manželů Kunderových by ale nikdy nevznikla. Knihovna se z Paříže přesunula právě sem, aby se mohl Kundera symbolicky vrátit tam, kde se narodil. Podle manželky Věry se rád v myšlenkách zatoulává do svých rodných končin. Milan Kundera emigroval do Francie v roce 1975. O čtyři roky později byl zbaven českého občanství, aby mu ho Česko zase v roce 2019 vrátilo. Kundera se ale do rodné země osobně nevrací. Možná proto, že nechce znovu vzpomínat na dobu, kdy z Československa odešel, kdy mu komunisté vzali občanství a možná se svým způsobem cítí i oklamaný a zrazený. A možná pro to má i spoustu jiných důvodů.


Výpůjčky ano, ale pouze prezenční

Ale zpátky ke knihovně. Čtenáři, kteří sem zavítají, si mohou vše, co v ní najdou, vypůjčit pouze prezenčně, ale jakýkoliv materiál si mohou klidně oskenovat. Součástí knihovny jsou i počítače s audioverzemi jeho děl v češtině, francouzštině, angličtině i němčině. Přečíst si můžete i jeho korespondenci s věhlasnými režiséry Federicem Fellinim nebo Françoisem Truffautem. Pravidelně se tu také budou konat různé kulturní akce.

Otevřena je knihovna vždy mezi 10. dopolední a 17. hodinou odpolední.

Více se o knihovně, která je součástí Moravské zemské knihovny, dozvíte na jejích oficiálních stránkách.


Foto: oficiální webové stránky Moravské zemské knihovny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

FOLLOW @ INSTAGRAM