DivadloPozvánky

Ferrante Club: Kus Neapole v Holešovicích

Elenu Ferrante znají všichni, kdo se alespoň trochu zajímají o literaturu. Její okruh příznivců je tak velký, že se z tetralogie Geniální přítelkyně stal fenomén. A to i v Česku.


Kam zmizela Lila?

Příběh dvou dívek z italské Neapole si podmanil literární svět tím, jak čtivě a do detailů autorka popisuje samotné město, kde se děj převážně odehrává, ale i další části Itálie. Knihy jsou založeny na vyprávění jedné z kamarádek. Ta zachycuje všechno, co s tou druhou kdy prožila. Psát ovšem Elena začně až ve chvíli, když se jí Lila, geniální přítelkyně, ztratí ze života.

Palčivou otázkou všech Ferrantiných čtenářů ale není jen to, kam Lila ve stáří zmizela, ale také to, kdo vlastně Elena Ferrante je. Je to Elena z knihy, či je to snad muž? A co když je Elena a Lila jedna a táž osoba? Otázek je mnoho a odpovědí pomálu.


Hra pro čtyři ženy

I proto vznikla divadelní hra Ferrante club. Aby se fanynky Eleny Ferrante pokusily na když už ne všechny, tak alespoň na část otázek najít odpověď. Je to hra, kde se prolínají nejdůležitější okamžiky z prvního dílu tetralogie, scénky, v nichž čtyři ženy pátrají po tom, kam se podělal Lila, a dějová linka laděná čistě fanouškovsky.


Čtenáři se ptají, ti ostatní se snaží chápat

Režisérky Iga Gańczarczyk a Magda Jiřička Stojowska vytvořily scénickou koláž, která se zaměřuje hlavně na improvizaci a ženský dialog. Kdo ságu od Eleny Ferrante nečetl, nemusí se bát, že by mu utekl smysl, proč divadelní hra vůbec vznikla a co je jejím cílem. Může ji vnímat zcela samostatně, nikoliv jen v kontextu literární předlohy. Navíc díky scénkám z knihy lehce přijde na to, o co v Geniálních přítelkyních jde. Otázkou je, zdali má pro takového diváka význam hledat odpovědi na otázky, jež si neklade, neboť netuší, že by měl. Hru ale může vnímat jako další druh divadelního umění, v němž se prolínají statické obrazy, klasické divadlo a improvizace a to vše zaštítěné literárním textem, který nejspíš žádné divadlo nikdy nepřekoná. Studio Hrdinů ale ukázalo, že zdařile se o to pokusit lze.

V hlavních rolích se objeví Julie Goetzová, Johana Schmidtmajerová, Halka Třešňáková a Milada Vyhnálková.

Hraje se ve Studiu Hrdinů od úterý 27. října 2020.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

FOLLOW @ INSTAGRAM