PozvánkyVýstavy

František Skála jak ho (možná) neznáte

Sochař, malíř, hudebník… František Skála je zkrátka vším, čím si přál být. Lidé ale mnohdy pozapomínají na jeho velkou a významnou část tvorby, kterou představují ilustrace. A výstava Galerie hlavního města Prahy v Domě U Kamenného zvonu nás právě jeho ilustrátorskou tvorbou provede.


Ilustrace a deníky

Výstava s názvem František Skála a jiné práce mapuje ilustrátorskou tvorbu, kterou se František Skála významněji začal zabývat od osmdesátých let. V ní se odrážejí nejenom vzpomínky na dětství, ale také například jeho časté pobyty v přírodě, vztah k lidovému umění či otcova sbírka starožitných předmětů. Součástí výstavy jsou ovšem i ilustrace dětských knih a v neposlední řadě také jeho zápisky z cest po světě. Z každé země, kterou kdy navštívil, si přivezl cestovní deník, do něhož si psal a kreslil. Cestovatelské deníky tak tvoří nedílnou součást jeho života i práce.

Na začátku výstavy najdeme, jak jinak, jeho ilustrátorské prvopočátky, při kterých ho vedl otec, rovněž významný český výtvarník František Skála. Další část výstavy představuje tvorbu z dob studií a volně přechází až do současnosti.

Cestovní deníky Františka Skály

Autorské seriály kreslené neobvyklou technikou

Františka Skálu, pokud jste si doteď mysleli, že vám jeho jméno nic neříká, možná znáte díky jeho kresleným seriálům. Právě on vymyslel Velké putování Vlasy a Brady, legendární autorský projekt, či například Skutečný příběh Cílka a Lídy. Skálových kreslených příběhů ovšem na výstavě najdete mnohem víc, z nichž některé jsou kresleny velmi neobvyklou technikou scurografie, která byla vyvinuta pro kresbu zejména nočních scén. Při této technice se kreslí negativ tužkou na pauzák a následně se vyvolá fotografickou cestou.

Na samém konci výstavy, nebo naopak na samém začátku můžete zhlédnout i krátký, několikaminutový dokument o tomto významném umělci, z nějž si možná uděláte alespoň hrubou představu o tom, kdo František Skála je, jak žije a jaký má přístup k životu.

Výstava František Skála a jiné práce potrvá do neděle 29. srpna.


KDE: GHMP – Dům U Kamenného zvonu
KDY: do neděle 29. 8.
Více info o výstavě najdete ZDE.


Foto: Petr Kučera, Orio

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

FOLLOW @ INSTAGRAM